Typické. Na práci je málo času a jediný záchranný kruh, na který v tu chvíli spoléháte, je vaše chabé tvrzení, že pod tlakem přece uděláte nejvíc. O knížce jsem nevěděla nic. A ještě k tomu český debut! Někde nad hlavou visí očekávání autorky, hned vedle vize nakladatele. Trochu se mi sevřel žaludek. Tenkrát jsem netušila, že o pár měsíců později budu Janovi při křtu knihy v Třebíči za tuhle komplikaci veřejně děkovat.

Tíživé pocity z nereálného deadlinu mě zaměstnávaly do chvíle, než jsem si přečetla anotaci. Byla to výzva. Moje povídkové poprvé. Různé charaktery, rozličná prostředí, nesouvisející příběhy — to je jiné kafe než obálka k románu! Jaký motiv zvolit, aby ilustroval všechny, a zároveň nebyl příliš abstraktní? Termín netermín, zdálo se, že bez důkladného pročtení rukopisu nevymyslím nic. V takovém případě sama sobě dopřávám odstup a čas. Je to luxus, který mi umožní nahlédnout pod povrch a pochopit, o co tady celou dobu jde.

Povídky Vladimíry Valové spojuje téma člověka, jeho vnitřního světa a samoty.

Tento okamžik se ukázal jako klíčový. Povídky Vladimíry Valové spojuje téma člověka, jeho vnitřního světa a samoty. Při čtení mi hlavní postavy napovídaly, samy načrtávaly motivy na obálku, a já si byla jistá, že každou chvíli musí přijít ta moje povídka — taková, která vyvolá povědomý pocit husí kůže na zátylku, profackuje vás nebo vám na několik dob zastaví dech. Nakonec se ukázalo, že právě tato cesta zvenku dovnitř, do jádra, je nosným a vlastně krásně jednoduchým principem, smyčkou, která všechny povídky otevírá a kde každý příběh končí. A je jedno, jestli si ji představíte jako šnečí ulitu, terč, svůj soukromý labyrint nebo zrcadlo, ve kterém se odráží to nejhlubší vnitrozemí ze všech.

Vladimíra Valová psala povídky osm let. Neznaly jsme se a až do křtu knihy se nikdy neviděly. Přesto mám pocit, že jsme se potkaly už kdysi dávno — jako kolemjdoucí na cestě do vnitrozemí.

Vladimíro, děkuji za vše. Snad se nebudeš zlobit, když se podělím o povídku, kterou jsi pro mne napsala. Cítím, že by to mohla být báječná tečka.