Na spisovatele po celodenním natáčení dokumentu pro Českou televizi čekal zaplněný sál Divadla Husa na provázku. Pro posluchače si May připravil ukázku z prvního dílu Trilogie z ostrova Lewis, z románu Skála. Jak sám přiznal, bylo to poprvé, kdy publiku předčítal delší úryvek. „Své knihy píšu, nečtu je. Nemyslím si, že bych měl dobrý přednes,“ tvrdil sympatický spisovatel skromně. Ti, kdo ho včera slyšeli číst, by rozhodně nesouhlasili.

Zážitek z poslechu navíc May umocnil následnou besedou, během níž odpovídal na otázky z publika a po skončení neodmítl z nekončící fronty jediného zájemce o podpis. Ti, kdo na setkání s autorem přišli, se mimo jiné dozvěděli, že touha stát se spisovatelem v Peteru Mayovi zakořenila velice brzy. „Můj otec byl učitel angličtiny a maminka byla velká čtenářka. Naučil jsem se číst a psát ještě dřív, než jsem začal chodit do školy. Svůj první příběh jsem napsal ve čtyřech letech. Je o skřítkovi Ianovi, má celé dvě kapitoly a je napsaný tak velkými písmeny, že se na stránku vešlo jen pár slov. Tento příběh jsem nahrál na YouTube, takže si ho můžete pustit,“ popisoval s úsměvem autor.

Z publika zazněl také dotaz na typického čtenáře Mayových knih. „Píšu detektivky, ale tento žánr se snažím rozšiřovat. Krimi je pro mě východiskem k napsání románu, kterým se snažím oslovit širokou škálu čtenářů. Důležité je, aby se každý mohl s nějakou postavou ztotožnit,“ vysvětlil svůj přístup k psaní a čtenářům autor. Prozradil také svůj postup při psaní knih: prvotní myšlenku rozpracuje rozepsáním postav, děje, začne s průzkumem terénu, vytvoří si podrobnou osnovu (která údajně může dosáhnout až čtvrtiny délky výsledného románu!) a v momentě, kdy má přípravu hotovou, se pustí do samotného psaní. Knihu pak napíše klidně během pouhých dvou měsíců.

Pozornost se soustředila nejen na romány, které už v češtině vyšly, ale také na připravované knihy. K sérii tzv. čínských thrillerů o čínském detektivovi Li Yanovi a americké patoložce Margaret Campbellové se váže historka, kterou May zažil během svého prvního výzkumného pobytu v Číně. „Jeden vysoce postavený policista na mou počest uspořádal večeři pro třicet lidí. Zeptal se mě, jestli mám rád čínskou kuchyni. Samozřejmě, zněla moje jednoznačná odpověď. Odvětil, že nechal připravit své nejoblíbenější jídlo. Přinesli tác plný smažených štírů. Jako čestný host jsem nemohl odmítnout a musel jsem ochutnat. Bylo to vážně hnusné,“ zavzpomínal se smíchem Peter May. Na Čínu má jinak jen samé dobré vzpomínky a to, jak se mu podařilo nabyté poznatky z této země zpracovat do románové podoby, se čeští čtenáři dozvědí už brzy. První díl série čínských thrillerů totiž Host připravuje k vydání na jaře příštího roku.