Na jaro 2018 plánuje divadlo ve spolupráci s produkční společností přenosydokin.cz uvést záznam derniéry v kinech — stejná společnost uvádí například operní přenosy z Metropolitní opery v New Yorku nebo záznamy Bolšoj baletu z Moskvy. Více o jedinečnosti tohoto představení zde.

Další divadelní adaptaci Žítkovských bohyní uvádí od jara 2017 Městské divadlo Brno, opět v režii Dodo Gombára. Vyhnání Gerty Schnirch mohou diváci od října 2014 zhlédnout na jiné brněnské scéně — v HaDivadle. Režisér představení Marián Amsler získal za tuto inscenaci Cenu Divadelních novin 2015 v kategorii Činoherní divadlo, Sara Venclovská byla na tutéž cenu nominována v kategorii herecký výkon.

A na jaké „druhé životy“ knih českých autorů se můžeme těšit v dohledné době?

Dne 31. května 2018 uvede největší tuzemská filmová distribuční společnost CinemArt do českých kin film Na krátko. Autorkou předlohy a scénáře je Petra Soukupová — stejnojmennou povídku obsahuje její kniha Zmizet. Jde o druhý celovečerní film Jakuba Šmída, debutoval snímkem Laputa. Krátký film tohoto režiséra Neplavci získal v roce 2011 Českého lva — Cenu Magnesia pro nejlepší studentský film a francouzská L’Académie des César ho vybrala mezi sedm nejlepších krátkých filmů. V hlavních rolích se můžeme těšit na Jindřicha Skokana, Julii Issa, Petru Špalkovou či Martu Vančurovou. Více informací zde.

Dne 8. června 2018 se uskuteční předpremiéra v pořadí již třetího divadelního zpracování Žítkovských bohyní Kateřiny Tučkové. Tentokrát se adaptace ujalo pražské Divadlo pod Palmovkou. Režie se chopil Michal Lang, ředitel a umělecký šéf divadla. Premiéra proběhne v září. Více informací zde.

Na rok 2019 jsou naplánována hned tři další divadelní zpracování knih českých autorů nakladatelství Host: Národní divadlo v Brně uvede adaptaci románu Hana Aleny Mornštajnové a Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích nastuduje nejen Rybí krev Jiřího Hájíčka, ale i Pod sněhem Petry Soukupové.

Pokud jde o filmová zpracování, sluší se připomenout, že minulý týden proběhla českými médii zpráva, že společnost Negativ dostala z evropských fondů podporu 4,8 milionu na výrobu pěti filmů. Dva z nich jsou NAŠE: Vyhnání Gerty Schnirch podle románu Kateřiny Tučkové a Drtikol na motivy knihy Dějiny světla Jana Němce.

Uvedené fotografie jsou ze zlínského představení Žítkovské bohyně.