Šumava

Jestli vás láká krásná příroda, ale nedáte dopustit ani na historii, vydejte se na místa, která ve své knize Prameny Vltavy popisuje rodačka z Husince Petra Klabouchová. Místní kopce a lesy jsou protkané málo známými, ale o to silnějšími a tajemnějšími příběhy z dob minulého století.

Začít můžete na Kvildě, odkud se dá snadno dostat na kole i pěšky třeba právě k prameni Vltavy. Nebo se z Kvildy můžete projít podél Teplé Vltavy až do Františkova. Pokud vás turistické trasy tolik nelákají a radši se touláte sami mimo značené trasy, běžte si vychutnat výhled na okolní kopce a údolí ze Stolové hory.

A pokud budete projíždět Vimperkem, nezapomeňte se zastavit ve vyhlášené Cukrárně pod zámkem!

Český Krumlov

Kdo je příznivcem pomalých, poklidných dovolených, může se vydat do kraje Jiřího Hájíčka — do jižních Čech. Český Krumlov, kde se částečně odehrává děj knihy Plachetnice na vinětách, je tím pravým místem.

Přes den vás v historickém centru pravděpodobně čeká mnoho turistů a vodáků, ale co si stejně jako hlavní hrdinka knihy ráno přivstat a jít si zaběhat po ještě prázdném městě? Projděte si všechna náměstíčka a postranní uličky, v některé romantické kavárně si vychutnejte kávu a zákusek a užívejte si krásnou architekturu a malebnost města. Jen tak posedět můžete také v Jelení zahradě.

Pokud budete mít možnost, vydejte se také do kláštera Zlatá Koruna, kde je vystaven originál obrazu Zlatokorunské madony z patnáctého století. Přímo nad obcí se nachází přírodní nádrž, ve které se po prohlídce kláštera můžete i příjemně osvěžit.

Ústí nad Labem

Atmosféru knihy Zeptej se ďábla od Michala Vrby můžete načerpat v Ústí nad Labem. Navštivte přírodní vyhlídky a okružní trasy nad městem, ze kterých vás čeká výhled na celé České Středohoří a při dobré viditelnosti i na Krušné hory. Nad Doběticemi se nachází Erbenova vyhlídka, kde najdete i celoročně volně přístupnou rozhlednu. Další podobnou dominantou města je Střížovický vrch, kde si můžete vybrat hned ze dvou turistických tras.

Chcete se i něco přiučit a láká vás spíš příroda než město? Vydejte se po naučné stezce Bertiným údolím. A nezapomínejme na památky — třeba zříceninu hradu Střekov byste jistě neměli minout.

Ústí je ale také skvělým výchozím bodem pro turistickou dovolenou. V Českém Středohoří můžete vyšplhat na tolik kopců, kolik jen dokážete. Zkuste třeba Milešovku, Varhošť nebo Lovoš.

Bílá Voda

Děj Bílé Vody Kateřiny Tučkové se odehrává přímo u česko-polských hranic na okraji Rychlebských hor. Nedaleko Bílé Vody se nachází řada zajímavých skalních útvarů, které ocení nejen horolezci, ale i turisté. Můžete se odsud vydat na procházku po červené nebo zelené turistické značce na Borůvkovou horu nebo přejít hranice a prohlédnout si polská města.

Například Złoty Stok s Bílou Vodou přímo sousedí a nudit se tu určitě nebudete! Můžete si zde projít podzemní turistickou trasu Zlatý důl nebo strávit příjemné odpoledne ve středověkém skanzenu.