První díl trilogie Velké století, román Stavitelé mostů, vyšel ve Švédsku v prvním vydání v nákladu sto tisíc výtisků a hned po vydání na podzim 2011 okupoval první místo knižního žebříčku. Doposud jsou práva na román prodána do dvanácti zemí světa a recenzenti nešetří chválou, když knihu hodnotí jako „fascinující rodinou ságu“, „to nejlepší, co Jan Guillou napsal“ či „grandiózní dobrodružný román“.

Můj bože, svět by mohl být jiný

„Nejvíc čtenářů je, jak se zdá, fascinováno tím pocitem, že tam mohli být oni sami. Kdybych tam byl já, mohl bych přemýšlet stejně, mít stejnou víru v úžasnou budoucnost, jakou všichni ti lidé měli,“ představuje svou knihu autor Jan Guillou ve video rozhovoru, který můžete i s českými titulky zhlédnout zde:

Prodaná práva

 • Brazílie, Bertrand
 • Chorvatsko, Znanje
 • Česká republika, Host
 • Dánsko, Modtryk
 • Finsko, Like
 • Francie, Actes Sud
 • Německo, Heyne
 • Island, Uppheimar
 • Itálie, Corbaccio
 • Nizozemí, Prometheus
 • Norsko, Vigmostad & Bjørke
 • Španělsko, Planeta

Ohlasy

Jen málo spisovatelů vládne Guillouovou schopností psát romány, které se sarkastickou srozumitelností a průzračností ukazují svět takový, jaký je. Jan Guillou ví, o čem mluví, a má odvahu mluvit nahlas.
— Henning Mankell, spisovatel

Stavitelé mostů jsou napínavým románem, o tom není pochyb. Paralelní dějové linie jsou dobře vystavěny, bezmála šestisetstránkové vyprávění ani jednou neztratí tempo, a čtenář se navíc poučí o historii. Román překračuje značné vzdálenosti v čase i prostoru, což čtenáři umožňuje zažít pocit neskutečné závrati.
— Dagens Nyheter

Kniha Stavitelé mostů je dobrodružná a její hrdinové jsou schopni dobýt svět silou myšlenek, pevnou vůlí a usilovným pracovním vzepětím. Za skučících sněhových bouří v norských horách vyrážejí na lyžích a v dusné africké buši míří zbraní na lvy a slony… V románu najdete jak vroucí cit, tak i drsný humor.
— Dalarnas Tidningar

Fascinující rodinná sága.
— Hörzu, Německo

Guillou už dávno ukázal, že umí vyprávět příběh. Stavitelé mostů jsou přesně tím druhem románu, kvůli kterému byste si měli dát několik šálků kávy, posadit se do svého oblíbeného křesla a pověsit si na dveře cedulku „Nerušit následujících 550 stran“. Pokud budete mít ze svého čtenářského prožitku pocit, že svět je zřídka černobílý, ale že je paletou s nekonečnou směsicí barev, Guillou bezpečně dosáhl svého cíle.
— Jyllands-Posten, Dánsko

Guillou není typ autora, který využívá román k dosažení nového pohledu na člověka a na svět. Mnohem víc ho zajímá, jak umístit existující historické kousky do nových, odhalujících vzorů. Jakmile tyto vzory položí, upevní je rekvizitami z dobrodružných knih – hon na lvy, vánice a kanibalismus.
— Aftonbladet, Švédsko

Je to napínavé, pestré a úžasně zajímavé. Je těžké knihu odložit… toto je to nejlepší, co zatím Jan Guillou napsal.
— Motala & Vadstena Tidning, Švédsko

Stavitelé mostů jsou více než zajímavá historická úvaha. Je to především napínavý, grandiózní dobrodružný román o neobyčejné rodině.
— Tidningen Kulturen, Švédsko

Jan Guillou obratně balancuje na tenké hranici mezi vážnými úmysly a neutuchající zábavou. Výchovný a zábavný, informativní a vzrušující, se silně gradujícími kritickými postoji, a přesto román zalidněný postavami se sny a vizemi, pro něž tvrdohlavě žijí – je to neobyčejná kombinace, co dělá ze Stavitelů mostů knihu ceněnou daleko nad rámec svého příběhu, knihu, která se vyvyšuje nad mnoho dobrodružných románů.
— Helsingborgs Dagblad, Švédsko

Informativní úsilí je úspěšně sjednoceno s literárními nástroji vypůjčenými z detektivky. Vypravěčské umění září s účinností a ostře orámovanými perspektivami.
— Borås Tidning, Švédsko