Ještě než jsem oslavence poznal osobně dobře, spatřil jsem ho kdesi vystupovat, bylo to ve dvojici s Janem Balabánem. Když ten dočetl, obrátil se na přítomné a řekl svým nezaměnitelným způsobem: „A teď vám představím svého přítele Petra Hrušku, dobrého básníka a především… dobrého člověka.“ Možná se ještě nenapsal rok 1995, kdy oba vydali své pozdní debuty, bylo to jistě v Olomouci, v neuvěřitelném plesnivém sklepním podniku, málem žádné světlo, dvě střapaté siluety mladých chlapů… Bylo mi něco přes dvacet a měl jsem z té naléhavé vážnosti trochu srandu. Dnes bych šel do klubu s udusanou hlínou pod nohama dokonale vážný a rozdychtěný, ale takto už se vracet nejde. Od té doby se změnil svět i jeho podlahy, ale tolik trvalých stop jako ti dva Ostravané zde zanechal málokdo. Nanebevzatému mávám a toho, který je nám dodnes Bohem darován, přátelsky a pevně objímám, aby nám zůstal, aby byl zdravý, aby neodcházel. Když to tak dnes obhlížím, když se teď tak točím v perimetru srdečním i literárním, vidím, že bych o něm stejně neuměl říct nic pádnějšího. Petr Hruška zkrátka je dobrý člověk a dobrý básník. Byl to dar pro nás a jistě i pro čtenáře, že nakonec právě v Brně po všechna ta léta vydává své sbírky. Chtěl jsem toho tady napsat víc, důsažněji, dokonce jsem navštívil Petrovo heslo na Wikipedii, kde je to celé o něm tak pěkně uděláno (ach, kdy to ten údajný bohém všechno dokázal?), ale pak jsem si řekl, že bude lepší projít si pár fotografických zastavení, jak se to někdy o narozeninách dělává. Jak je milé být s ním při takovém svěžím červnovém ránu. Zcela výjimečně jsem si načal pivo a lačně upil jeden doušek, studený a svatý. Tak na Tvoje zdraví, Petře, a díky za všechno! No a pak jsem se posadil k počítači a do hledáčku napsal Hru…
Pozn. autora: Různých snímků Petra Hrušky by se v redakčním archivu samozřejmě dalo najít (a našlo) daleko více, ale zde je jen výběr, to, co disk vydal po napsání písmen „hru“. Byla to jakási neplánovaná hra, nebylo v mých silách dohledat všechny autory fotografií. Ať nám to prosím prominou, třeba by jim nebylo proti mysli brát to jako malý dárek pro oslavence i čtenáře, které to bude zajímat a budou se těšit s obrázky autora zachyceného a zastaveného v sítu času.

Letos v květnu na pražském knižním veletrhu Svět knihy. Knižní novinka „Minout se přesně“ je pokřtěna, její autor hledí vzhůru, vstříc šťastné budoucnosti, jistě nejen knižní… © David Konečný
Petr Hruška slaví kulatiny a my mu přejeme vše nejlepší. A sdílíme přátelské zamyšlení Martina Stöhra, redaktora básnických a prozaických knih v nakladatelství Host, jež vzniklo u příležitosti básníkova jubilea.

Doma, v jeho erbovní, kdysi černé Ostravě. Připravovalo se tematické číslo revue Host, zastavili jsme se taky v Dolních Vítkovicích. Kdysi zde bylo srdce industrie, dnes „světově unikátní areál“…

Básník, esejista a literární historik na starším portrétu, zřejmě ke sbírce „Darmata“…
© Jan Bartoš

Snad na některém z každoročních letních Měsíců autorského čtení v Brně. Na této bohulibé a oblíbené akci „živých slov“ oblíbený básník málokdy chybí…

S prozaikem Janem Balabánem, přítelem z nejbližších. Navzájem a jako první si četli a diskutovali všechna svá díla. Záběr je to zvláštní, nespojitý, objektiv nezáměrně zachytil budoucnost, v které se tito dva druzi a výjimeční literáti budou muset „trhnout“…

Chvíle mimo scénu, chvíle stranou, ale přece pozorná a bdělá, což je tak trochu metafora básnického existování. Na Skleněné louce, kde se odehrálo tolik literárních čtení a setkání…

S otcem moravského samizdatu a později také patronem neoficiální kulturní scény v Brně Jaroslavem Erikem Fričem. (Na co si s tím pivem hrají, už dnes jistě nevědí ani oni…)

S Ivanem Martinem Jirousem, jednou z největších osobností české kultury dvacátého století. V souboru fejetonů P. H. nazvané „V závalu“ bude určitě k nalezení skvělý fejeton, který zachycuje neuvěřitelné historie obou přátel z kteréhosi ostravského setkání…

V Mahenově památníku v Brně s rozhlasovou redaktorkou Alenou Blažejovskou. Zřejmě někdy po začátku milénia, zcela jistě na recepci po převzetí básnické Ceny Jana Skácela…

S polsko-českou básnířkou a polonistkou Renatou Putzlacherovou. Když se ti dva setkají, ať už v Těšíně či Brně, vždy je hodně veselo a stačí k tomu klidně i minerálka.

Před deseti lety. Básník slaví padesátku a Martin Stöhr z domovského nakladatelství mu právě předal sborník od přátel. Bylo to kdesi v Ostravě, v klubu mile těsném, byl asi jako větší skříň…

Básník u stolu, živě diskutuje a gestem cosi podtrhává. Kdo ho zná, ten dobře ví…

V dialogu s dalším blížencem a generačním druhem, básníkem Pavlem Kolmačkou. Opět na Skleněné louce, při křtu předposlední oslavencovy knihy veršů „Spatřil jsem svou tvář“…

Jiný starší portrét…

Básník na relativně čerstvém záběru; doprovází jeho novou sbírku „Minout se přesně“. Ti, kteří ji už četli asi vědí, že to zvláštní sousloví je jakousi trefnou zkratkou, definicí poezie samé.
© Lukáš Žentel

A konečně básník na archivní momentce ze středních let…
© Martin Straka