Než jsem přišla do nakladatelství Host, měla jsem na čtenářském kontě přesně nula krimi románů. A pak jsem právě detektivky dostala na starost. Na sériové vrahy mě pořád neužije, ale díky nově přidělenému žánru jsem vzala na milost z mé strany dosud opomíjenou oblast literatury — psychologické thrillery. Pokud se stejně jako já raději bojíte nezodpovězených otázek a napjatých mezilidských vztahů než šíleného vraha s motorovou pilou ukrytého v lesích, bude pro vás Kukačka to pravé čtení.

Hlavní postavy řeší reálné životní situace a problémy, které jim zkrátka věříte. Vyhasínající jiskru v manželství. Pubertu starších potomků. Únavu a vyčerpání spojené s péčí o malé dítě. Starosti o stárnoucí rodiče. A křehkost i sílu ženského přátelství. I takový život vás občas může dohánět k šílenství.

Kam sahají hranice přátelství?

Když se Connie před šesti lety seznámila s Ness, staly se z nich nerozlučné přítelkyně. Na tu dobu si dobře pamatuje. Ona a její manžel, Ness a její manželka, jejich děti. Všichni si báječně rozuměli. Jezdili na společné dovolené, trávili spolu víkendy. Vytvořili bezpečné společenství, které skvěle fungovalo. Až doteď…

Connie se jednoho dne probudí popálená a plná modřin na psychiatrické klinice. Rodina ani Ness ji nechtějí navštívit, policie i ošetřovatelé s ní jednají jako se zločincem. Tvrdí jí, že spáchala něco strašného. Ona si ale na nic nevzpomíná. S forenzní psychiatričkou Emmou Robinsonovou se snaží amnézii vyléčit. Postupně objevují příběh, který ji dostal až na nemocniční lůžko.

Padouch, nebo hrdina

Spolu s Connie jsem postupně zjišťovala, jak strašné věci se staly. Díky dobře vykresleným postavám a jejich vnitřním světům jsem zároveň naprosto rozuměla tomu, proč k nim došlo. Jedním z největších překvapení pro mě byl fakt, že jsem měla pochopení pro většinu poklesků zmiňovaných v knize . Kdyby se mnou někdo jednal podobně jako hlavní postavy, chtěla bych se bránit. A možná i pomstít. Při četbě Kukačky tak najednou můžete zjistit, že sympatizujete s největším padouchem — a nejzuboženější oběť se vám protiví. Nezapomínejte ale na to, že u této knihy nikdy nevíte jistě, kdo podváděl, kdo miloval — a kdo koho skutečně zradil.

V životě jsou zkrátka občas chvíle, kdy máte chuť někomu strašlivě ublížit… Třeba i nejlepšímu příteli. Nebo ne?