ČESKÁ BELETRIE

Karolína Fílová — Přístav

Chcete být nesmrtelní a krásní? Představte si, že o tom můžete svobodně rozhodnout. Nesmíte ale mluvit ani přemýšlet. Jen sedět a neprožívat žádné emoce. Zaujala vás tato vize? Pak si rozhodně nenechte ujít nadějný debut mladé autorky Karolíny Fílové Přístav. Studentka filozofie vycizelovaným jazykem nenápadně klade čtenáři indicie, aby ve finále odhalila, že i dokonalý obraz má při bližším zkoumání trhliny. Román prostřednictvím hlavního hrdiny, který dostává v životě druhou šanci, nenásilným způsobem předestírá mnoho existenciálních otázek. Má cenu obětovat rozum a cit za dokonalost a věčnost? To se dozvíte na konci příběhu (nebo možná taky ne).
Simona Barešová, redaktorka české beletrie

FANTASY A SCI-FI

Fonda Leeová — Nefritové město

Někdy objevíte knihy, jejichž koncept zní dostatečně šíleně na to, aby vás na místě nadchl, ale také máte strach, že když se to nepovede, může jít o literární katastrofu. Avšak v rukou talentované autorky, jako je Fonda Leeová, máte záruku fantastické jízdy plné napětí a silných emocí. V případě Nefritového města si představte, jak by asi vypadala atmosféra Kmotra, kdyby šlo o fantasy, a přidejte k ní estetiku hongkongských akčních filmů… Ale to jsme teprve na začátku celé ságy. Krev, rodinná čest a magie, to jsou výchozí body jednoho z nejoriginálnějších mafiánských příběhů, jaké jsem za poslední roky četl. Snad vás nadchne stejně jako mě.
Jiří Štěpán, redaktor fantasy a sci-fi

NON-FICTION

Pavel Barša — Román a dějiny

Beletrii často bereme jako něco samozřejmého, jako způsob vyprávění, budování světů a předkládání myšlenek, který je přece přirozený a ve své podstatě nekomplikovaný. Nic není vzdálenější pravdě. Současná podoba románu je výsledkem revolucí, manifestů, sporů, debat a někdy i politických rozhodnutí. Vyprávět přece znamená vykládat svět, to se nesmí nechat jenom tak! Minulost a vývoj románové formy tak ještě víc než o literatuře vypovídají o samotných dějinách, o tom, kam podle různých lidí měla historie směřovat, o tom, jaké politické a společenské uvědomění se od umění čekalo. Fascinující vztah románu a dějin ve stejnojmenné knížce rekonstruuje na různých případech filozof Pavel Barša.
Zdeněk Staszek, redaktor non-fiction