ČESKÁ BELETRIE

Karolína Fílová — Přístav

Chce­te být nesmr­tel­ní a krás­ní? Před­stav­te si, že o tom může­te svo­bod­ně roz­hod­nout. Nesmí­te ale mlu­vit ani pře­mýš­let. Jen sedět a nepro­ží­vat žád­né emo­ce. Zau­ja­la vás tato vize? Pak si roz­hod­ně nenech­te ujít naděj­ný debut mla­dé autor­ky Karo­lí­ny Fílo­vé Pří­stav. Stu­dent­ka filo­zo­fie vyci­ze­lo­va­ným jazy­kem nená­pad­ně kla­de čte­ná­ři indi­cie, aby ve finá­le odha­li­la, že i doko­na­lý obraz má při bliž­ším zkou­má­ní trh­li­ny. Román pro­střed­nic­tvím hlav­ní­ho hrdi­ny, kte­rý dostá­vá v živo­tě dru­hou šan­ci, nená­sil­ným způ­so­bem pře­destí­rá mno­ho exis­ten­ci­ál­ních otá­zek. Má cenu obě­to­vat rozum a cit za doko­na­lost a věč­nost? To se dozví­te na kon­ci pří­bě­hu (nebo mož­ná taky ne).
Simo­na Bare­šo­vá, redak­tor­ka čes­ké beletrie

FANTASY A SCI-FI

Fonda Leeová — Nefritové město

Někdy obje­ví­te kni­hy, jejichž kon­cept zní dosta­teč­ně šíle­ně na to, aby vás na mís­tě nadchl, ale také máte strach, že když se to nepo­ve­de, může jít o lite­rár­ní kata­stro­fu. Avšak v rukou talen­to­va­né autor­ky, jako je Fon­da Lee­o­vá, máte záru­ku fan­tas­tic­ké jízdy plné napě­tí a sil­ných emo­cí. V pří­pa­dě Nef­ri­to­vé­ho měs­ta si před­stav­te, jak by asi vypa­da­la atmo­sfé­ra Kmo­t­ra, kdy­by šlo o fan­ta­sy, a při­dej­te k ní este­ti­ku hon­g­kon­gských akč­ních fil­mů… Ale to jsme tepr­ve na začát­ku celé ságy. Krev, rodin­ná čest a magie, to jsou výcho­zí body jed­no­ho z nej­o­ri­gi­nál­něj­ších mafi­án­ských pří­bě­hů, jaké jsem za posled­ní roky četl. Snad vás nadchne stej­ně jako mě.
Jiří Ště­pán, redak­tor fan­ta­sy a sci-fi

NON-FICTION

Pavel Barša — Román a dějiny

Belet­rii čas­to bere­me jako něco samo­zřej­mé­ho, jako způ­sob vyprá­vě­ní, budo­vá­ní svě­tů a před­klá­dá­ní myš­le­nek, kte­rý je pře­ce při­ro­ze­ný a ve své pod­sta­tě nekom­pli­ko­va­ný. Nic není vzdá­le­něj­ší prav­dě. Sou­čas­ná podo­ba romá­nu je výsled­kem revo­lu­cí, mani­fes­tů, spo­rů, debat a někdy i poli­tic­kých roz­hod­nu­tí. Vyprá­vět pře­ce zna­me­ná vyklá­dat svět, to se nesmí nechat jenom tak! Minu­lost a vývoj romá­no­vé for­my tak ješ­tě víc než o lite­ra­tu­ře vypo­ví­da­jí o samot­ných ději­nách, o tom, kam pod­le růz­ných lidí měla his­to­rie smě­řo­vat, o tom, jaké poli­tic­ké a spo­le­čen­ské uvě­do­mě­ní se od umě­ní čeka­lo. Fas­ci­nu­jí­cí vztah romá­nu a dějin ve stej­no­jmen­né kníž­ce rekon­stru­u­je na růz­ných pří­pa­dech filo­zof Pavel Barša.
Zde­něk Stas­zek, redak­tor non-fiction