Maria Navarro Skarangerová: Napořád Emily
Letní čas možná žádá odlehčené příběhy. Emilyin příběh se čte lehce, až na to, že ve vás nenápadně otevírá nejistotu a vyvolává otázky. Zkuste se podívat na život někoho jiného: někoho bez ambicí, bez silných vazeb, bez zájmů. Možná vás překvapí, nakolik vás odosobněný a přitom přesný portrét jedné takovéto ženy dokáže znejistit, donutí vás přemýšlet nad věcmi, jež se zdály být samozřejmé, a hledat paralely s vaším životem nebo životem lidí kolem vás. Napořád Emily je krátká knížka, která ve vás bude dlouho rezonovat a kterou můžete s přáteli probírat na dece, dokud tma nezavelí jít domů.
Nikola Kochová, vedoucí překladové redakce

Stanislav Beran: Schrödingerův hotel
Ano, opravdu se jedná o povídky a ano, máme je rádi. Věřte, že Schrödingerův hotel se dostane pod kůži i vám. Ocitnete se v metru, na hřbitově a trochu i ve vesmíru. Beran civilním jazykem přesně zachycuje nepříjemné životní situace, často nahlížené z více perspektiv. Získáte tak 3D obraz, ve kterém se budou zrcadlit i některé vaše zkušenosti a emoce ve vysokém rozlišení. Nečekejte existenciálně drásavé příběhy a kýbl mouder. (Anti)hrdinové jsou sice poněkud nesympatičtí, ale v jejich lúzrovství jim budete fandit.
Simona Barešová, redaktorka české beletrie

Radek Rak: Báje o hadím srdci
Kniha Báje o hadím srdci mě na první pohled ohromila svou nesmírnou obrazností i imaginativností jazyka. Rak ve svém románu ukazuje, že možnosti fantastiky takřka nemají hranic — čerpá ze slovanské mytologie, historie střední i východní Evropy, ale také do textu vplétá odkazy na kanonická díla fantastických žánrů a vytváří tak pozoruhodný mix historického románu a legendy. Ale při tom všem zůstává i velmi čtivý a zábavný. Váháte? Tak si představte Márqueze, který by vyrůstal ve střední Evropě a od mládí četl Tolkiena a Lovecrafta…
Jiří Štěpán, redaktor fantasy a sci-fi

Silvie Lauder: V pasti pohlaví
Léto je čas volnosti a svobody — prý. Co je pro někoho samozřejmost, ať už jde o možnost jezdit si, kam je libo, jen tak si plánovat dovolenkový čas, nebo mít komu svěřit děti, je pro jiné těžce vydobytá výsada. Občas (vlastně docela často) je třeba si tuto skutečnost připomenout. Čtivou a podnětnou připomínkou může být nová kniha Silvie Lauder V pasti pohlaví, v níž novinářka známá z Respektu mapuje vývoj ženských práv a svobod v Česku i výzvy, které jej teprve čekají. Těžké téma takhle k vodě, zdálo by se, nicméně Silvie Lauder v sobě nezapře instinkt jít k věci a přitom zvládá vše podat s nadhledem a humorem.
Zdeněk Staszek, redaktor non-fiction

Karsten Dusse: Vraždi všímavě & Mé vnitřní dítě chce vraždit všímavě
Tohle je trochu podvod, protože se vás snažím přesvědčit, abyste si koupili dvě knihy najednou, ale když já opravdu musím, a do kufru se vám určitě vejdou. Kdy jindy než v létě vykročit ze starých známých vod drsných severských krimi a ponořit se do absurdního humoru? Tenhle příběh je o všímavosti, taky o organizovaném zločinu, trochu o meditacích a rozhodně i o vraždách. Zní to šíleně? Taky že ano. Autorovi se ale povedlo všechno vybalancovat na výbornou. Zaručuju, že nic podobného jste v tomhle žánru ještě nečetli a smát se budete nahlas!
Kateřina Šardická, redaktorka krimi

Johan Eklöf: Manifest za tmu
Manifest za tmu švédského přírodovědce Johana Eklöfa je ideálním letním čtením — a nemyslím to proto, že se vám kniha vejde do kapsy a je neskutečně lehoučká, jde mi hlavně o obsah. Autor, který se dlouhodobě věnuje zkoumání netopýrů, v krátkých kapitolách vysvětluje, jakým způsobem světelné znečištění ovlivňuje životy rostlin, zvířat a nás lidí, proč bychom si měli vážit přirozené tmy a jak o ni pečovat. Dopřejte si tedy v létě chvilku potmě, třeba někde na mezi pod hvězdami.
Eva Kecková, redaktorka non-fiction

Emily Thiedeová: Kruté požehnání
Představte si prosluněný horký letní ostrov, kde je dusno nejen kvůli slunci, ale především kvůli hlavní hrdince. Alessu si vyvolili bohové, aby chránila svůj lid. Do vínku však od nich dostala krutý dar. Pouze ve spojení s magickým nadáním dalšího obdarovaného může všechny spasit. Vybrat toho správného manžela je ovšem skoro nemožné, své vyvolené totiž zabíjí pouhým dotykem. Ostrovanům dochází trpělivost a Alessa najímá pouličního rváče Danta, aby se stal jejím osobním strážcem. Tušíte, kam to povede? Ano, tahle fantasy je žhavá po všech stránkách.
Kateřina Šardická, redaktorka young adult

Kristina Nesvedová: Kdo spí ve spíži
Ať už děti vypravujete na tábor, k moři, nebo na chalupu, přibalte jim do batůžku knížku. Váží skoro stejně jako tepláková souprava a užitečná bude o poznání víc. Malý cestovatel si do ní může zakládat zajímavé objevy, lisovat v ní kytky, napsat na ní pohled kamarádovi, a kromě toho ji může samozřejmě číst, ať už při čekání na vlak, nebo třeba večer ve stanu s baterkou.
Kdo spí ve spíži je ideální letní společník — knížka velká i dlouhá tak akorát. Menším ji může předčítat babička, zdatnější čtenáři od 7 let se do ní už budou nořit sami. Najdete v ní notnou dávku dobrodružství a nechybí ani velké přátelství. Není to přesně to, co se obvykle očekává i od letních prázdnin?
Pavla Nejedlá, redaktorka literatury pro děti a mládež
