Petra Dvořáková: Pláňata
Těšíte se, že o Vánocích zažijete to pravé hygge? Kniha, kakao, výhled na zasněžené hory, chlupatá deka a designový gauč. Také tuto chiméru znáte jen ze sociálních sítí? Jediné, co vám z toho můžeme nabídnout, je kniha. Ale zato taková, která vás okouzlí. Pláňata Petry Dvořákové nepředstavují jenom krásný artefakt s obálkou od známé ilustrátorky Myokard, ale především výlet do minulosti. Generaci X tím darujete vzpomínky, mladším ročníkům vhled do historie. Zapomeňte však na nostalgii. Prostřednictvím dospívající dívky zažijete atmosféru české vesnice osmdesátých let, kde se nesmějí projevovat emoce a všechno musí být tak nějak „normální“. Ale vidina svobody i změny se blíží. Tak hlavně šťastně a vesele.
Simona Barešová, redaktorka české beletrie
Annie Ernauxová: Mladík/Událost
Nositelka Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernauxová je pro mě autorkou útlých knih, ale velmi silných příběhů. V knize Mladík/Událost představujeme hned dva. V Mladíkovi popisuje autorka svůj milostný vztah s mužem o třicet let mladším, díky kterému překonala tvůrčí krizi, v Události ze svých deníkových zápisků z roku 1963 rekonstruuje své vzpomínky na nelegální potrat. Ernauxová precizně proměňuje ve psaní své tehdejší pocity, myšlenky i své tělo a její text je pro mě tak ostrý, až z něj mrazí.
Eva Kecková, redaktorka překladové beletrie a non-fiction
Nereida Carrillová: Fake over
„Ježíšku, prosím tě o tablet.“ Tak už i u nás doma vstupujeme do digitální éry? Že děti vyrůstají online a s elektronikou v ruce, je fakt, který nezměníme. Můžeme jim k tomu ale dát nástroje, jež jim pomohou kriticky myslet, orientovat se ve světě sociálních sítí a nespolknout každou koninu, na kterou na internetu narazí. Knížka Fake over vybaví děti (a to i puberťáky) minimálně k tomu, aby nebyly snadnou kořistí pro trolly a dezinformátory a aby se bezděčně nepodílely na prohlubování informačního zmatku. A to není málo. (Až knížku po Vánocích dočtou, půjčte si ji od nich. Je to fakt dobrý.)
Pavla Nejedlá, redaktorka literatury pro děti a mládež
Kim de l’Horizon: Kniha krve
Chcete letos nadělit knihu kontroverzní, která se před světem neschovává do zimní pohádky, ale autor*ka za ni doslova nasazuje své tělo? Sáhněte po románu Kniha krve, jejíž autor*ka Kim de l’Horizon za ni získal*a prestižní Německou knižní cenu. Nevím, z čeho jsem víc paf — jestli z knihy samotné, nebo z fantastického překladu Jany van Luxemburg.
Autorovi*rce se budete dívat přes rameno při psaní dlouhého dopisu babičce a ponoříte se s ní*m do historie vysazování buku červeného v Evropě. Budete svědky bolestivé cesty k vlastní identitě a nahlédnete na traumata přesahující generace. Kniha je navzdory zdánlivě nesourodé kompozici velice kompaktní a čtivá a poslední část románu, experimentálně přeložená DeepLem z angličtiny, vás už úplně dorazí. K tomuto nadšenému tipu redakce se sluší dodat varování: kniha obsahuje explicitní násilné a sexuální scény.
Nikola Kochová, vedoucí překladové redakce
Sjeng Scheijen: Avantgardisté (Ruská revoluce v umění 1917 — 1935)
Známe to: jsou knihy, nad nimiž je nám docela líto, že končí. Jenže tu jsem po dočtení poprvé pocítil palčivou touhu ihned začít znova, od první stránky! V rozsáhlém pojednání se zevrubně představí všichni svatí toho šíleného orloje, jejichž tváře a díla většinou známe jen jako položky z dějin umění. Ano, jsou tu všichni, je tu všechno. Černý čtverec, sny o totálním převratu, velký teror, strašná zima, Malevič i Tatlin, volná láska, paranoia, rivalita, výstřednosti, revoluce, revolver i bolševické nekonečno. Lidský lesk i bída, tragédie antického střihu. Holandský historik umění napsal knihu „podle skutečnosti“, která svou čtivostí i obsažností stojedenáctkrát překoná kterýkoliv „vymyšlený“ román! Dělám si avantgardní legraci, samozřejmě, ale pokud máte bližního, který jen trochu miluje výtvarné umění a jeho příběhy, učiňte jej na Vánoce šťastným…
Martin Stöhr, art director
Oksana Bula: Vřesová můrka
Komu dát Vřesovou můrku pod stromeček? Tohle bude báječný vánoční dárek pro ty, kdo milují knížky Oksany Bula Zubr si hledá hnízdo, Medvěd nechce jít spát, Jak tukoni zachránili strom nebo Jedlička se narodila. A taky pro každého, komu bývá líto, že jsou tak krátké, a chtěl by v Oksanině světě pobývat déle. Tentokrát totiž autorka opustila oblíbený formát „picture booků“ a příběh o malé Šedivé můrce vypráví na sedmdesáti (!) stránkách komiksu.
Eva Sedláčková, redaktorka literatury pro děti a mládež
Lea Ypi: Svobodná
Jsem z generace, která si na komunismus téměř nepamatuje; bylo mi v době jeho pádu jen málo let. Jeho stín a následná proměna společnosti však poznamenaly veškerý život, nejen ten politický nebo ekonomický. Úžas nad instantními pokrmy nebo lačnost vyrazit kamkoliv za hranice nelze zapomenout, stejně jako nelze ignorovat komplikované dědictví celého transformačního období. Možná proto čtenáře v mnoha nejen post-socialistických zemích uchvátila kniha Svobodná od Ley Ypi, skvěle napsané vzpomínání na konec socialismu a učení se kapitalismu, téměř románové vyprávění o jedné rodině, v jejímž životě uvidí vlastní odraz kdekdo, a skrze něž se dá leccos pochopit. Hlavně ale jde o skvělé čtení a důvod k tomu vzpomínat, co dělala vaše rodina v roce 1990.
Zdeněk Staszek, redaktor non-fiction a odborné literatury
Katherine Locke: Rebelské srdce
Kdy jindy než v tomhle období je čas na špetku magie. Čtenářům young adult bych z hloubi duše doporučila knihu Rebelské srdce od Katherine Locke. V úchvatně vykreslené Budapešti se tu prolíná skutečná historie s magií. Hlavní hrdinka Csilla žije v poválečném Maďarsku, kde se moci chopili komunisté. Chce ze země uprchnout, ale jedna osobní událost zažehne jiskru a vyvolá plamenné protesty po celém městě. Revolty v okolních zemích východního bloku podnítí volání po revoluci a pak se v budapešťských ulicích zjeví sám anděl smrti. Rebelské srdce je nádherný, citlivý a poetický příběh o hrdinství.
Kateřina Šardická, redaktorka young adult
Simon Jimenez: Ztracení ptáci
Jen těžko se mi z fantastiky za letošní rok vybírá jediná kniha, protože se domnívám, že vnímavému a otevřenému čtenáři má co říct snad každý z titulů. Navíc jsme tu měli opravdu pozoruhodné novinky českých autorů, kteří si jistě zaslouží pozornost.
Ale přesto je tu jedna kniha, jež podle mě ztělesňuje krásu a jedinečnou sílu fantastiky. Jsou to Ztracení ptáci. Tento sci-fi román Simona Jimeneze je zjevením. Ve svém debutu autor suverénním jazykem předkládá ostrou a palčivou reflexi dnešního světa a zároveň přináší silné humanistické poselství, jaké jsme dříve mohli čekat například od Ursuly K. Le Guinové. Hrdinové Ztracených ptáků sice pronikají do nejzazších hlubin vesmíru i času, ale jen stěží rozumějí sami sobě; a právě v hledání odpovědí na otázky lidství a sounáležitosti spočívá jádro románu i kosmický rozsah jeho komorního příběhu.
Jiří Štěpán, redaktor fantasy a sci-fi
Jane Harperová: Přeživší
Doporučovat něco ze sekce krimi je přinejmenším komplikované, protože většinu produkce tvoří několikadílné série a ty by vám zabraly nejedny vánoční svátky. Naštěstí máme v rukávu novinku Jane Harperové. Thriller Přeživší je podle mého (a podle mistra napětí Stephena Kinga) zatím to nejlepší, co napsala. A o co v knize jde? Před dvanácti lety v australské zátoce Evelyn Bay zuřila bouře, během které došlo k tragédii. Pravda zůstala dlouhé roky pohřbená a životy všech zúčastněných šly dál. Jenže teď řeči a nevyslovené otázky nabývají na intenzitě a obyvatelé města na sebe navzájem pohlížejí s podezřením. Je možné, že se pachatel skrývá mezi nimi? To musíte odhalit sami!
Kateřina Šardická, redaktorka krimi