Zatímco série knižních bestsellerů Jussiho Adler-Olsena, podle kterých působivé thrillery vznikly, čítá již sedm dílů, Složka 64 bude filmem posledním, jak tvůrci avizovali už před začátkem natáčení. Po pouhém měsíci a půl v dánských kinech se Složka 64 stala divácky, respektive komerčně nejúspěšnějším domácím filmem všech dob a kritici i diváci se vesměs shodují, že poslední filmová adaptace série je zároveň tou nejlepší. Podle renomovaného listu Politiken jde dokonce o nejlepší dánskou detektivku vůbec. Oblíbený díl knižní série tak získal i adekvátní filmovou podobu.

Příběh inspirovaný temnou kapitolou skutečných dánských dějin

Ve Složce 64 se detektivové Carl Mørck a Asad ze speciálního detektivního Oddělení Q opět dostávají ke starému odloženému případu. Hrůzný nález za falešnou stěnou jednoho starého kodaňského bytu zavede vyšetřovatele o 40 let zpátky na dánský ostrov Sprogø do sanatoria pro převýchovu „hříšných“ dívek, které v 60. letech v Dánsku skutečně existovalo. Velmi pochybnými metodami plnými násilí, psychického nátlaku, ale i lékařských zákroků zde byly socializovány tzv. problémové dívky. Čím hlouběji se detektivové do temného případu noří, tím detailněji se před nimi obnažuje děsivý příběh utrpení a touhy po pomstě, která přetrvává desetiletí.

Poslední díl filmové série opět od špičkových tvůrců

Za všemi filmy ze série Oddělení Q stojí špičkoví dánští tvůrci zastřešení prestižní produkční společností Zentropa. Na scénáři se stejně jako u předešlých filmů podíleli Mikkel Nørgaard a Nikolaj Arcel, režisérské taktovky se tentokrát ujal Christoffer Boe, držitel Zlaté kamery z Cannes za nejlepší celovečerní debut (film Rekonstrukce, Dánsko 2003). „Detektivky mají tu obrovskou výhodu, že díky zajímavým příběhům o zločinech z vášně rozehrávají silné emoce – lásku, pomstu nebo idealismus. A to všechno ve Složce 64 najdeme. … Je to příběh o moci a jedincích bojujících za svou autonomii, který detektiva Mørcka přiměje, aby se zamyslel nad vlastními zápasy, které musí ve svém životě vybojovat,“ vysvětluje Boe, proč je Složka 64 ideálním zakončením volné filmové série. Ačkoli se každý film zabývá samostatným případem a jejich děj nijak nenavazuje, postavy detektivů zůstávají ve všech čtyřech filmech stejné. Vývoj jejich osobností a jejich vzájemného vztahu je tudíž nosným prvkem celé série.

Knižní předloha je českým i celosvětovým bestsellerem

První díl knižní série Oddělení Q spisovatele Jussiho Adler-Olsena (Žena v kleci) spatřil světlo světa v roce 2007 a dosud se dočkal šesti pokračování – Zabijáci (2008), Vzkaz v láhvi (2009), Složka 64 (2010), Marco (2012), Nesmírný (2014) a dosud poslední Selfies (2016). Přičemž Složka 64 bývá často kritiky i čtenáři označována za nejlepší knihu celé série. Knižní série získala řadu ocenění a stala se dánským i celosvětovým bestsellerem. Celosvětově se jí prodalo již více než 20 milionů výtisků.

V České republice vycházejí knihy Jussiho Adler-Olsena u nakladatelství Host a k dnešnímu dni se prodalo již bezmála 160 000 kusů knih ze série Oddělení Q.