Loni jsi knižně debutovala fantasy románem Sivá krev, ale mnozí tě znají právě díky povídkám, které tvoří základ cyklu Kchrat. Můžeš ten příběh trochu představit?
Na začátku příběhu stojí hlavní hrdinka Erin, která ztroskotá hluboko ve vesmíru. Z vraku lodi ji vytáhne děsivé monstrum — Kchrat. A všechny okolnosti onoho setkání jsou podnětem k tomu, aby spolu obě civilizace začaly komunikovat. Čtenáři by ale neměli čekat komplikovaná diplomatická jednání a velké historické události. Chtěla jsem zmapovat, jak na setkání s netvorem budou reagovat jednotliví lidé. Postavy jako já nebo ty. Každý se svými osobními problémy, plány a touhami, které ta neznámá říše může naplnit, nebo zničit.
Od prvního setkání s Nejasnými hranicemi mi přijde, že svět i příběh máš velice dobře promyšlené. Jak dlouho jsi celý svět a sérii připravovala a považuješ právě toto sci-fi za nejdůležitější součást své tvorby?
Postava Kchrata se mi v mysli vylíhla nedlouho po dopsání Sivé krve, asi v roce 2016. Ale první řádky jsem začala psát až o dva roky později. Dlouho jsem měla ze sci-fi respekt. (A mám ho dodnes.) Ani jsem tehdy netušila, co přesně budu psát nebo jak to všechno, co jsem měla v hlavě, uchopit. Napsala jsem pár stránek a našla betačtenáře. Když mi řekl, že stojí za to pokračovat, teprve potom jsem dokončila první povídku. V tu chvíli jsem si myslela, že tím to také skončí, ale betačtenář mi nedal pokoj a dožadoval se pokračování. Celý ten vesmír a další postavy v něm pak vznikaly spolu s rodícím se příběhem.
Série se postupně rozrůstá ruku v ruce s tím, jak se příběh odvíjí dál. Nemám to domyšlené do konce, jen matně tuším, kam by to mohlo směřovat. Ale striktně se držím mantinelů, které jsem si vymezila hned na začátku. Často se dostanu do pasti, kdy postavy neudělají to, co bych si přála, a já to musím respektovat a hledat jiná řešení. Díky tomu ale také nemusím nic přepisovat jen proto, že nové události nesouznějí s těmi staršími.
Na Kchratovi pracuju nepřetržitě už šest let a vzhledem k tomu, jak obrovský ten svět je a kolik si získal fanoušků (i v řadách porotců literárních soutěží), je určitě tím nejdůležitějším kusem mé tvorby.
V knize se objevuje mnoho rozmanitých postav, ale za hlavní bychom mohli označit Erin a Kchrata, kteří tvoří jednak dva protipóly pozemské a mimozemské kultury, ale kvůli sledu událostí i dvojici, jež je nepochopena oběma svými světy. Jak se ti píše takto komplexní společensko-vztahová dynamika?
Přesně tak jsem to chtěla a je skvělé slyšet, že je to v tom vidět. Co je navenek šťastné a dokonalé, může mít uvnitř slzy a nedostatky.
Často přemýšlím nad lidmi ve svém okolí, nad jejich projevy a činy. A uvědomuju si, jak málo víme o motivaci dokonce i svých nejbližších. Každý čin nebo slovo můžou mít různé významy, záleží na úhlu pohledu. To jsem se snažila v románu vystihnout. Velmi mě bavilo nahlédnout do hlavy další postavy a podívat se na prožitou situaci novýma očima a zkusit ji vyložit z perspektivy jiného přesvědčení a povahy. Tak vznikaly jednotlivé konflikty mezi postavami. A ještě zajímavější to bylo, když dané přesvědčení vzniklo z mimozemské kultury, která má výrazně jiný hodnotový žebříček. Je to svým způsobem boření předsudků, nastavování zrcadla lidem ohledně chování lidstva. Ale nebojte se, Kchrat a jeho kultura nejsou o nic dokonalejší než lidé. To zrcadlo je vzájemné, aby to byla ještě větší legrace.
Přestože v Nejasných hranicích není nouze o napětí a akci, tak jejich jádro podle mě tkví ve společenském přesahu. Mezikulturní konflikty i vykořenění člověka v cizím prostředí jsou v tvém románu výraznými motivy. Bylo pro tebe důležité do příběhu dostat i tuto linku?
Myslím, že tohle bylo od začátku moje hlavní téma. Napětí a akce jsou pro mě spíše kořením knihy než hlavní přísadou. Do knihy se promítá spousta zajímavých faktů, které jsem během psaní někde zaslechla nebo viděla. Jedním z nich je i závěr z jedné studie, že člověk zavřený ve vězení není schopen po určité době své vězení opustit. Tuším, že se tam mluvilo o sedmi nebo osmi letech, proto Erin strávila mezi mimozemskou civilizací šest let. Chtěla jsem, aby to bylo na hraně.
Přijde mi, že i když jsou mnohé postavy románu přesvědčeny o svých pravdách, ty jako autorka necháváš na čtenářích, aby sami rozhodli, kdo je v právu. Snažíš se o tenhle vícestranný pohled záměrně, nebo máš sama za sebe jasno?
Dělám to záměrně. Na začátku to vzniklo samovolně. Zkrátka jsem nevěděla, co se přihodilo, že Erin ztroskotala. Pátrala jsem spolu s ní, ale postupně se mi myšlenka, že něco zůstane ne úplně vyřešené, zalíbila natolik, že už to tam zůstalo. Každé postavě jsem nechala její pravdu. V reálném světě se také mnohdy spoustu věcí nedozvíme a závěr si musíme udělat sami. Navíc se snažím, aby postavy nebyly černobílé, stejně jako lidé kolem nás. Někdo je skvělý učitel, ale doma to s dospívajícími dětmi vůbec nezvládá a chová se jako idiot. Takové jsem chtěla i své postavy. Něco jim jde a jindy zazmatkují a něco pokazí. Kdo je bez chyby, hoď kamenem. A ty, čtenáři, roztřiď si je sám na padouchy a klaďase podle toho, kolik činů přidáš na kterou misku vah.
Když jsem Nejasné hranice četl, často jsem si díky atmosféře vzpomněl na sérii Expanze nebo také na Star Trek, ale ten pochybovačný a lidsky chybující v Deep Space Nine. Měla jsi při psaní cyklu Kchrat nějaké takové inspirační zdroje?
Jsem fanoušek Star Treku a Star Wars. Ale ty filmy a seriály jsem viděla dlouho před Kchratem. Znovu jsem se na ně nedívala. Kromě toho, že s dětmi na to nebyl čas, jsem se také nechtěla nechat ovlivnit ničím konkrétním. Nechala jsem si jen matné vzpomínky na některé scény, které bůhvíproč v hlavě uvízly. Spíš pocity a dojmy než celé příběhy nebo zápletky.
Jasnější inspiraci má ale jedna kapitola, před jejímž napsáním jsem se dívala na film Telefonní budka. Ten geniální dialog a jednoduchá, přitom však propracovaná scéna mě natolik uhranuly, že jsem si řekla, že by bylo skvělé někoho trochu podusit třeba v malé lodi ve vesmíru…
Jak už jsme naznačili, Nejasné hranice mají podtitul První román z cyklu Kchrat, z čehož je jasné, že jde o součást většího celku. Dočkáme se tedy v dohledné době dalších dílů?
Já věřím, že ano. Předběžný plán je takový, že druhý díl by měl vyjít letos na podzim. On je s tím prvním velmi těsně svázaný, takže je třeba, aby vyšly krátce po sobě. K tomu mám v šuplíku další dokončené romány a novely. Na dalších příbězích pracuju. Některé rozvíjejí hlavní dějovou linku, s níž se čtenáři seznámí v Nejasných hranicích, jiné by měly být samostatnými příběhy některé z vedlejších postav.