Martina Trchová, výtvarnice a muzikantka, získala jednu z nejprestižnějších světových cen za knihu pro děti a mládež, kterou uděluje veletrh v Bologni. V rámci Bologna Ragazzi Awards (BRAW) v kategorii Komiks pro začínající čtenáře obdržela zvláštní uznání za knihu Babi, cenu převezme na konci března přímo na veletrhu v Itálii.
„Přiznám se, že bolognské ocenění mě nesmírně mile překvapilo a znamená pro mě opravdu mnoho. Už když jsem na kresleném příběhu pracovala, napadlo mě, že by bylo krásné, kdyby se dostal k zahraničním ‚čtenářům‘. Zvlášť když nic formálně nebrání jeho porozumění a jeho poselství nezná hranice. Všichni občas zažíváme stesk po někom. To, že se Babi opravdu dostala za hranice České republiky, je pro mě veliká radost. A čistě osobně se těším na to, že jedním z letošních hostů v Bologni bude můj milovaný kanadský ilustrátor Sydney Smith. Právě i jeho knihy mi byly při tvorbě inspirací,“ říká Martina Trchová.
Její komiks Babi vyšel v roce 2023 v nakladatelství Host a jde o takzvanou silent book, tedy knihu bez textu, která stojí „pouze“ na obrázcích. Je tedy mezinárodně srozumitelná, její kouzlo tkví i v tom, jak citlivě propojuje generace. Příběh se vrací do covidové pandemie, kdy autorčina dcera Alenka a její babička zůstaly oddělené a nemohly se vídat, přestože obě po společném kontaktu toužily. Martina Trchová malovala výjevy, v nichž se Alenka s babičkou setká alespoň ve fantazii. „Začalo se mi to dařit skrze drobné Alenčiny objevy. Našla třeba na procházce venku v prasklině na zdi tvar velryby, v obrázcích mi to zvíře postupně ožilo, zmizelo v dešti na rozbouřeném moři, no a babička, která žila v šestém patře panelového domu v Praze daleko od nás, pak najednou za oknem v mracích po dešti uviděla tutéž velrybu. Jindy Alenka našla šnečí ulitu a jako zmenšená do ní vlezla a na konci cesty se objevila v babiččině pokoji,“ popisuje vznik prvotních obrázků, které sloužily jako podklad pro knihu, Martina Trchová. Mnoho těch původních vyřadila, další přidala, zdokonalovala se v komiksovém stylu, ve zkratce, umění vtělit příběh do stripů a zazoomovaných detailů i do velkých celků. Zvolila si charakteristickou barevnost sestavenou pouze ze tří tiskových barev — okru, šípkové červeně a černé. „Přála jsem si ten příběh dát babičce k narozeninám. Což se vlastně v nějaké formě povedlo. Viděla, jak knížka vzniká, obrázky jsme jí posílaly s Alenkou dokonce jako pohlednice. Pak babička zemřela. A kniha vyšla přesně rok po její smrti. Mrzí mě, že ji nemohla držet v ruce. Ale bylo to všechno vlastně krásné a silné propojení,“ dodává autorka.
Porota Bologna Ragazzi Awards se rozhodla knize udělit zvláštní ocenění, protože „objevování předmětů vyvolává vzpomínky na pospolitost a mění předměty ve skutečné průchody časem a prostorem.“ Knihu charakterizuje jako „zamyšlení nad izolací, kterou lidé zažívali během Covidu-19, a způsoby, které si našli, aby se spojili prostřednictvím vzpomínek a představivosti. Teplé žluté barvy v různých odstínech znázorňují pocity hlavní hrdinky, která poznává důležitost lidského sdílení, stejně teplé jako barvy samotné knihy, které zase hřejí čtenáře. Kniha překračuje hranice kategorií…“
Za knihou nestojí jen autorka Martina Trchová, ale i redaktorka Pavla Nejedlá a grafička Alena Gratiasová. Redaktorka knihy o ní říká: „Je to obrovský úspěch pro autorku i pro celé nakladatelství. Bologna Ragazzi Awards (BRAW) jsou nejprestižnějším oceněním pro dětské knihy na světě. Na knížku, která u nás vyšla v roce 2023 a v českých knihkupectvích už ji bohužel dávno překryly stovky nových titulů, se najednou upírají oči všech světových knižních profesionálů. Na knižním veletrhu v Bologni bude mít své čestné místo, bude vystavená v rámci expozic a bude prostě vidět. To je splněný sen každého nakladatele. Knížka Babi má oproti jiným titulům v mezinárodním kontextu jednu velkou výhodu – je totiž beze slov. Tam, kde jsou jiné knížky odkázané na anglické překlady, Babi působí stejně na své čtenáře bez ohledu na to, jakým jazykem mluví. Možná právě tenhle neokleštěný, celkový dojem na porotu zapůsobil.“
Není to jediný úspěch Martiny Trchové, která je rozkročená mezi autorskou tvorbou ve vizuálním umění a v hudbě – letos má už na kontě také nominaci na Ceny Anděl v kategorii folk za album nazvané 90% štěstí.