PŘEKLADOVÁ BELETRIE

Tove Ditlevsenová — Kodaňská trilogie

Kodaňská trilogie, původně tři samostatné texty z šedesátých a sedmdesátých let, se po dlouhé době opomíjení kritikou v Dánsku právem stala moderní klasikou a vyšla v mnoha jazycích, nyní i v češtině. V autobiografickém románu vypráví Tove Ditlevsenová příběh svého dětství poznamenaného chudobou i nedostatkem intelektuálních podnětů, přechází do období dospívání, kdy se trhlina mezi ní a jejím rodným prostředím dále rozšiřuje, a pak se věnuje partnerským vztahům, mateřství i své drogové závislosti. Kniha přináší barvité líčení života v dělnické čtvrti Kodaně a příběh osobního zrání a růstu člověka, jenž je puzen vykročit mimo společenské prostředí, do kterého se narodil a které mu vnucuje jeho budoucnost, ačkoli mu to způsobuje zmatek, smutek, výčitky i deprese.

Kniha by se ne náhodou po Eleně Ferrante či Annie Ernauxové měla objevit na nočním stolku všech, koho zajímá ženský úděl ve dvacátém století a zároveň skvělá literatura.

Nikola Kochová, vedoucí překladové beletrie

FANTASY A SCI-FI

Alexej Ivanov — Srdce tajgy

Vydat dnes knihu ruskému autorovi se na první pohled může jevit problematicky, ale přesto jsme do toho v případě Srdce tajgy Alexeje Ivanova šli. Už jen literární kvalita, hloubka, poetika i doporučení překladatele Konstantina Šindeláře nás v redakci přesvědčily, že takové texty nevycházejí každý den. Ve stínu ruské agrese pak tento historický román s fantaskními prvky získal nové rozměry a kolonizace uralských národů se v dnešním kontextu jeví až příliš povědomě. I proto je opatřen doslovem Michala Kováře, který děj zasazuje do dějinných i společenských souvislostí. Kniha, jíž se vyplatí věnovat pozornost i čas na všech 624 stranách.

Jiří Štěpán, redaktor fantasy a sci-fi

NON-FICTION

Nicklas Brendborg — Medúzy stárnou pozpátku

Dánský molekulární biolog Nicklas Brendborg se v knize Medúzy stárnou pozpátku zaměřil na stárnutí — tedy na téma, které dříve nebo později řeší každý z nás. Na proces stárnutí se dívá optikou vědce a zkoumá, jak se s ním potýkají jiné organismy, zda se u nich my lidé můžeme inspirovat a co můžeme na poli vědy v oblasti anti-agingu v nejbližších letech očekávat. Na základě nejnovějších vědeckých poznatků pak formuluje doporučení, která nám mohou pomoci k tomu, abychom žili déle a zdravěji.

P. S. Dozvíte se třeba, jak spolu souvisí dlouhověkost a čištění zubů.

Eva Kecková, redaktorka non-fiction a překladové beletrie

LITERATURA PRO DĚTI A MLÁDEŽ

Ondřej Hrabal — Tasemnice hledá byt

Je to vtipné a dá se u toho dívat na YouTube, co je to?

Asi vám to nezní jako popis básnické sbírky, ale je to tak. Časy se prostě mění a dětské knížky taky. Pokud máte potomky ve věku kolem sedmi let, kteří ocení drzý humor, rapovou dikci a vtipné ilustrace, tak by se sbírka básniček Tasemnice hledá byt slamera Ondřeje Hrabala mohla zabydlet i u vás doma. V knize najdete obyčejné i neobvyklé živočichy od A do Z a ke každému z nich kromě básně i informace navíc, kterými se dá zazářit na dětské párty i ve škole. Tyhle básničky jsou vůbec vhodné ke sdílení — čtěte je s dětmi nahlas, hulákejte je na lesy, pusťte si k nim videa na internetu a zasmějte se společně. Tohle je náš lék na listopadovou trudnomyslnost.

Pavla Nejedlá, redaktorka literatury pro děti a mládež

POEZIE

Jiří Hájíček — Muž na pokraji vzplanutíMuž pod černým deštníkem

Hájíčkova haiku. Krátké básně skvělého vypravěče s jemnou duší. Hájíčkovi „muži“ nyní ve dvou svazcích, v pěkné úpravě naší kolegyně, grafičky Lucie Kaňové. Ona už dříve ten první titul vypravila do světa jako sličnou „limitku“; jen se po ní zaprášilo. Teď si starší i novou sbírku může pořídit každý, kdo je fanouškem autora či poezie, ideálně obojího. Já to vidím takto: Jakási hlubinná obraznost, jakási něha, jakási citlivost musejí být podložím každého dobrého díla. Čerta záleží na tom, jestli jde o prózu nebo poezii. Tyto drobné knížky právě tohle dokazují. Hájíčkova haiku. Atomy příběhů. Melancholické momentky jedinečného vypravěče. Baví mne je číst.

Martin Stöhr, art director