Literární stipendium získává Chrystyna Nazarkevyčová, básnické stipendium Lichtungen Luca Manuel Kieser. Literární cena je dotovaná částkou 10 000 eur, obě stipendia 5000 eury. O udělení rozhoduje zemská vláda, a to na základě doporučení poroty. Po důkladné poradě porota svá doporučení zdůvodnila takto:

Literární cena:

Radka Denemarková píše ze sebe samé, aniž přitom staví do popředí své já. Je to vyhraněně politická spisovatelka, využívající své osobní zkušenosti, zážitky a postoje k tomu, aby nasměrovala pohled na cizí světy, představila společensky relevantní témata, vznesla obžalobu. Její nekompromisnost jde ruku v ruce s neutuchající reflexí okolností, jazykově brilantní provedení se pojí s obsahovou hloubkou.

Pražská vlaštovka“, jak se autorka ráda podepisuje, přitom při psaní i v životě následuje poetiku lidskosti, ba srdečnosti, jíž do budoucna prorokuje větší moc než veškerým formám autoritářského útlaku, proti nimž zde i jinde bojuje. „Laskavost vlaštovky,“ stojí například v románu Příspěvek k dějinám radosti, „má větší váhu než zákony vládců.“

Tvrdit, že Radka Denemarková během svých pobytů coby čestná spisovatelka města Graz (2017/2018) a „writer in residence“ Kulturní iniciativy Kürbis Wies (2021) navázala blízké kontakty se štýrskou literární a kulturní scénou, je vyjádření příliš skromné. S uznávanými médii a institucemi, stejně jako se začínajícími spisovateli komunikovala tak živě, že tato interakce neskončila ani jejím odjezdem. Není divu, že autorská čtení Radky Denemarkové už v Grazu zcela zdomácněla!

Radka Denemarková se narodila roku 1968, píše česky a německy. Je autorkou románů, divadelních her, scénářů a esejů, překládá z němčiny a vyučuje tvůrčí psaní.
Jako jediná česká spisovatelka je čtyřnásobnou držitelkou ceny Magnesia Litera (zvítězila v kategoriích próza, publicistika, překlad a v roce 2019 i kniha roku).
V němčině naposledy vyšel roku 2019 román Příspěvek k dějinám radosti a roku 2022 Hodiny z olova, román o dnešní Číně (oba v nakladatelství Hoffmann & Campe).
“ (zdůvodnění poroty)

Zemský rada Drexler: „Mimořádný dík laureátům za jejich společenskou angažovanost a inspirativní uměleckou tvorbu“

Zemský rada pro kulturu Christopher Drexler: „Literární cenou vzdává Štýrsko hold vynikající práci autorek a autorů se vztahem k naší spolkové zemi. Chceme tak vyjádřit úctu k mimořádným výkonům a zejména prostřednictvím stipendií zvát nadějné literátky a literáty a motivovat je, aby nás svými texty nadále obohacovali.

Děkuji členům poroty, že se rozhodli v souladu s aktuálními událostmi a zaměřili se jak na boj proti autoritářskému útlaku, tak na odvážné informování o Putinově strašlivé agresi na Ukrajině, válečném útoku porušujícím mezinárodní právo. Především bych ale rád poděkoval našim laureátkám a našemu laureátovi za jejich společenskou angažovanost a inspirativní uměleckou tvorbu. Srdečně blahopřeji Radce Denemarkové, Chrystyně Nazarkevyčové a Lucovi Manuelu Kieserovi k zaslouženým štýrským oceněním!

Štýrská literární cena

Štýrskou literární cenu získává za úctyhodný literární výkon umělkyně nebo umělec se vztahem ke Štýrsku. Finanční odměna představuje 10 000 eur. Ocenění se uděluje jednou za dva roky. V roce 2020 ho získal Günter Eichberger.