Povídky Viktora Špačka vzbudily zájem už u recenzentů, Karel Kouba o nich v A2 napsal: „Autor chirurgicky zkoumá odvrácenou stranu vztahů, okoralost ducha a stárnutí. Vycizelované fragmenty každodenních bojů odhalují lidská nitra, v nichž jsou ukryty bolest a strach.“ A sám autor, původně básník a také výtvarník, o knize trpce i vtipně řekl: „V jeden okamžik mi přišlo, že psát básně je tak neúnosně těžké, že prostě musím změnit obor. To jsem ovšem ještě nevěděl, jak těžké je psát prózu. Teď už ale nemůžu zpátky — psát básně jsem totiž mezitím úplně zapomněl. […] Próza není těžší. Obojí je těžké příšerně, tedy aspoň pro mě. Že poezii moc lidí nečte? Ano, to je skutečně protivné a velmi to bere motivaci pro tu dřinu (i pro tu moji). Ovšem mám pocit, že s povídkami jsem si moc nepomohl.“

Ostravský bard Petr Hruška se ve své poslední sbírce inspiroval obeplutím zeměkoule v roce 1522, knihu vydal přesně na pětisté výročí Magalhãesovy plavby. „Nacházíme strhující dílo, v němž se slova ,kupředu‘ a ,návrat‘ nepřestávají chvět o svůj význam. Básně, v nichž typická Hruškova civilnost nepřekáží zjitřené fantasknosti, doplňují reprodukce obrazů Jakuba Špaňhela,“ stojí v anotaci ke sbírce. Spisovatel a recenzent Salonu Práva Michal Šanda ke sbírce dodává: „Na podkladě historických kulis básník do sbírky zahrnul nespočet vlastních uhrančivých postřehů o životě. A vznikla čirá poezie. Čtenářský zážitek.“

Třetím nominovaným je Patrik Banga se svou vzpomínkovou knihou o životě v romském ghettu na Žižkově v devadesátých letech a o cestě dnes uznávaného novináře ven ze světa předsudků, stereotypů, alkoholu, drog a kriminality. Děsivé svědectví vyznívá nelichotivě směrem k tehdejšímu školství, policii, ale nešetří ani samotnou komunitu. „Sílu knihy je potřeba vidět ve snaze otevřít dlouho zamlčované téma odvrácené podoby pražských 90. let. Do českého intelektuálního vzpomínání na uplynulé dekády také vnáší romskou perspektivu. Bangův náhled má opravdu daleko k sentimentálnímu vzpomínání na zlaté časy, které se jen tak nevrátí. A právě proto je dobré po knize sáhnout a seznámit se s jiným pohledem na toto kanonizované období našich moderních dějin, protože jen vzpomínat nestačí,“ řekl o knize na vlnách Vltavy kritik Jan Bělíček.

Všem třem autorům k nominacím blahopřejeme a držíme jim palce, aby je proměnili v prestižní ocenění. Výsledky budou vyhlášeny 17. dubna na ČT art.

A nakonec ještě připomínáme čtenářům, že mohou hlasovat v anketě Kosmas Cena čtenářů pro svou nejoblíbenější knihu za rok 2022 a zúčastnit se tak slosování o poukázku na nákup knih v knihkupectví Kosmas.