Gratulujeme Pavlu Klusákovi i redaktorskému a grafickému týmu, který se na této výjimečné knize podílel!

Karel Gott by řekl: ,To jsem vážně nečekal.’ A já jsem to taky nečekal, ale on by to řekl roztomileji. Děkuji porotě za ocenění této práce, děkuji všem, se kterými jsem se potkal při práci na knize. Bylo vás opravdu hodně a všichni jste byli důležití. A možná bych zkusil toto ocenění brát jako signál a podporu přesvědčení, že kolem normalizace a toho, jak tehdejší doba ovlivnila časy, ve kterých dnes žijeme, není ještě všechno oddiskutováno.

Děkuji také fanouškovské základně Karla Gotta. Těch několik tisích kleteb, které se objevily většinou ve formě komentářů, e-mailů, zpráv na messengeru, v češtině i ve slovenštině... To potvrzuje, že zájem o legendu a to nepřevypravování minulosti znova jinak, je nejméně tak silný jako zájem o realitu."
Pavel Klusák

Cenu Magnesia Litera za překladovou knihu získali Michala Benešová a Michael Alexa za překlad románu Led od Jacka Dukaje. Máme z toho velkou radost, protože fantastika v oblasti literárních cen dlouho nepatřívala k favoritům. Tato kniha je důkazem, že i sci-fi z alternativní historie může být velkou literaturou. Nemalé zásluhy na knize má i Květa Hegerová, která neuvěřitelných 1 476 stran redigovala.

Gratuluji jménem nakladatelství Pavlu Klusákovi k ceně ML Kniha roku. Máme velkou radost, že naši práci oceňují nejen čtenáři ale také literární profesionálové a jsme pyšní na náš redakční tým, který se na vydání této skvělé knihy podílel (Zdeněk Staszek, Pavlína Prokůpková, Alena Gratiasová, Ivana Dudková…). Nesmírně nás těší i vůbec první ML za překlad (zvlášť cenné je i to, že se jedná o fantasy), kterou získali Michala Benešová a Michael Alexa za román Jacka Dukaje Led (blahopřání patří i redaktorům Květoslavě Hegerová a Jiřímu Štěpánovi). Díky za vaši práci! Motivuje nás to, abychom byli ještě lepší."

Tomáš Reichel, ředitel nakladatelství Host