Luxor Litera za prózu
Z prózy porotu zaujala kniha Petra Šestáka Vyhoření. Výrazný a netradiční kříženec pamfletu a románu nabízí pohled na svět konzumu, svět aut z perspektivy rozzlobeného kurýra, který rozváží po městě jídlo: „Doufám, že si v tý kraksně rozbiješ držku, demente!“ Nejnovější kniha Petra Šestáka je próza, která šlape. Próza, která vzbuzuje emoce. Jsme rádi, že nenechala porotu chladnou.
ČRo Plus Litera za publicistiku, Litera za naučnou literaturu, DILIA Litera za debut roku
V non-fiction se pochlubíme Padesátkou Lenky Kapsové a V pasti pohlaví Silvie Lauder. Obě knihy se dostaly na longlist v kategorii DILIA Litera za debut roku i v rámci žánrových kategorií: Padesátka v kategorii ČRo Plus Litera za publicistiku, V pastí pohlaví v kategorii Litera za naučnou literaturu. Prvně zmíněná — Padesátka — se točí kolem období ženského přechodu, nevypráví však jen o ztrátě menstruace a návalech horka. Prostřednictvím vlastních komentářů a rozhovorů s kamarádkami autorka poutavou a místy velmi vtipnou formou přibližuje mnohé další změny, které s sebou zralé ženství přináší. Žena stojí v popředí také v knize Silvie Lauder V pasti pohlaví, jež se věnuje postavení žen v Česku. Autorka zde popisuje, na čem se u nás emancipace zasekla a co to pro nás jako pro společnost znamená. Jedno je jisté: více otevřenosti, rovnosti a spravedlnosti by nám jen prospělo.
Litera za fantastiku
Pozadu nezůstala ani fantastika, která je v Hostu rok od roku bohatší — do výběru poroty se dostaly hned dva tituly. Jedním z nich je románový debut Marie Domské Sivá krev, temné fantasy o sivých elfech, kteří slouží hadí bohyni a umírají pro její potěchu. Tím druhým je hudební román Lenochod Jimmy & jeho backup band Pavla Bareše, jenž se svým psaním vymyká literárním škatulkám. „Oblečený, naladěný, připravený. […] Bude to ten nejlepší koncík celý naší kariéry, přísaháme.“
Litera za knihu pro děti a mládež
Úspěchy slaví také naše sekce literatura pro děti a mládež. Kdo jste četli Rajčaťáky a Banány lišáckého hledače a mága Petra Váši, dáte volbě poroty jistě za pravdu. Příběh plný kouzelných slov, zvuků a rytmů je trochu divný, ale hlavně je neskutečně cool! Jednou ho přečtete a větu „Vítr vane, listí šustí“ už z hlavy nikdy nedostanete (to není výhrůžka).
Litera za překladovou knihu
Longlist uzavírají dva výrazné evropské romány. V Napořád Emily norské autorky Marie Navarro Skarangerové sledujeme každodenní život mladé svobodné matky, jež bez ambicí a touhy na své situaci cokoli změnit živoří na periferii Osla. O překlad do češtiny se zasloužila Jitka Jindřišková. Za jeden velký experiment by se pak dala označit Kniha krve švýcarské*ho autora*ky Kim de l’Horizon, zpověď nebinární osoby, vyprávějící o identitě, traumatu, jazyku a třídní příslušnosti. Do češtiny ji přeložila Jana van Luxemburg.
Slavnostní vyhlášení cen proběhne ve čtvrtek 18. dubna na ČT art. Do 15. dubna máte možnost zapojit se do hlasování v anketě o nejoblíbenější knihu čtenářů a získat poukaz na nákup knih, viz ZDE.
Více informací ke knižním cenám Magnesia Litera najdete ZDE.