Jak vás napadlo pustit se do psaní pro děti?
Pocházím z rodiny, kde vládne silná pospolitost, a někdy od teenagerského věku jsem byl vždy obklopen dětmi, ať už to byly děti mojí sestřenice, nebo mých dvou sester. Právě pro neteře a synovce vznikly první krátké příběhy o cestách, sám jsem je neuměle ilustroval, ručně napsal a svázal do malé knížky. Musím přiznat, že za tím nebyl čistě umělecký záměr, potřeboval jsem pro ně něco k Vánocům a byl jsem tehdy bez peněz. Také text pojmenovaný nakonec Cesta je pes jsem původně vydal samizdatem v nákladu několika kusů jako dárek pro pár konkrétních dětí.
Putování psa Barnabáše a jeho páníčků v obytné dodávce je vaší vlastní cestou po Evropě, kterou jste zpracoval v cestopise Kočovná galerie. Chtěl jste se prostřednictvím psaní na cesty ještě jednou vrátit?
Barnabášovo vyprávění vznikalo stejně jako text Kočovné galerie přímo na cestách. Příležitostně jsem ho zapisoval do sešitu mezi jiné texty, nápady a poznámky. Je napsaný „lehkou packou“, abych použil Barnabášův výraz.
Teprve po letech mě napadlo, že by mohl být zajímavý i pro děti a rodiče mimo můj okruh a že bych ho mohl zkusit nabídnout nakladatelství. Jen mi k němu chyběla ještě výtvarná stránka, říkal jsem si, že by bylo fajn na ilustracích spolupracovat s někým, kdo mi bude lidsky i umělecky sedět. Po nějakém čase jsem při práci na jiném projektu potkal Františku Iblovou, která mi ukázala svoje cestovní zápisníky, a hned mě napadlo, že to je přesně ono: rychle nahozené kresby, různorodost technik a princip koláže. Na Host jsme se tedy obrátili už i s ukázkou Františčiných ilustrací.
Ten návrat do kočovného života se tedy opravdu konal, ale až při zpětném upravování textu. Některé pasáže jsem s odstupem času cítil potřebu přepsat, někde jsem připsal pár historek. Vzpomínal jsem hlavně na skutečného Barnabáše, který tohle všechno opravdu prožil. Ani jsem si nemusel nic vymýšlet, je to čirá psí biografie!
Pes je netradičním vypravěčem a vy jeho pohledem glosujete řadu lidských činností, které jsou pro psa nepochopitelné. Podobně to mohou vnímat i děti. Byl v tom záměr, aby se čtenáři s Barnabášem ztotožnili, nebo to z textu přirozeně vyplynulo?
Původní záměr v tom asi nebyl, text opravdu vznikal velmi spontánně. Když jsem ho ale při přípravě knihy znovu procházel, už jsem si toho spříznění mezi psím a dětským vnímáním světa byl mnohem víc vědom. Ta spřízněnost je vlastně logická, psi i děti vnímají věci méně přes racio, nejvíc ze všeho je nudí dospělácké vysedávání u kávy a klábosení, svět prožívají fyzicky a bezprostředně, chtějí ho osahávat, očichávat, oblizovat, ochutnávat, vyválet se v něm. A rodiče a páníčkové jim to většinou zatrhnou, vysvětlují jim, jak je nevhodné a nehygienické chovat se přirozeně. Myslím, že když mi bylo jako dítěti smutno, psí společnost mi vždycky pomohla. Pes dětem nevyčítá, co zase provedly, nepotřebuje žádné vysvětlování, omlouvání, prostě se jen těší lidskou přítomností a nabízí zase tu svoji. A to je ohromný dar.
Knihu jsem ještě na svých dětech netestovala, ale při vlastním čtení mě napadlo, že řadu informací jim během předčítání budu chtít doplnit. Nejspíš s nimi otevřu atlas Evropy, abychom si cestu projeli prstem po mapě. A dost možná si ukážeme fotky Eiffelovky nebo Sagrady Famílie. Cesta je pes je úžasně skrytě interaktivní, víte o tom?
Vím a myslím, že to vyplývá ze samotné podstaty cestopisného žánru. Právě proto jsme text občas doplnili mapkou, črtami míst, památek nebo třeba květů nějaké lokální rostliny. Budu tedy rád, když kniha bude děti a rodiče inspirovat k dalšímu průzkumu. Je to ale už ten svět jako encyklopedie, svět dospělých. Barnabáše až na výjimky památky nezajímají, Eiffelovka je fajn, protože se dá použít jako patník k označkování. Jediná oblast vědomostí, která je pro něj naprosto zásadní, je ta gastronomická, té se věnuje většinu svého času, čmuchá, kde by co zblajznul. Pohled psího vypravěče mi právě umožnil tu encyklopedickou stránku cestování potlačit a zaměřit se na to, co je na něm podle mě podstatné a zajímavé: pomalé tempo, které umožňuje setkání. Setkání s lidmi, se psy, s místem… Jen takové cesty nás můžou přivést k hlubšímu poznání nás samotných.
Od poloviny října bude v Centru české dětské knihy v Praze k vidění výstava ilustrací, které do knihy nakreslila Františka Iblová. Chystáte s ilustrátorkou pro čtenáře naživo ještě něco dalšího?
Zatím se chystá na 17. 10. křest knihy právě v Centru české dětské knihy, kterým zahájíme i zmíněnou výstavu originálů Františčiných koláží a kreseb ke knize. Křest doplníme malým workshopem, kde si děti budou moct vyzkoušet výrobu vlastních psí koláží. No a já jim k tomu pro inspiraci přečtu jednu kapitolu z knihy. Takže srdečně zveme všechny děti, rodiče a psy!