Kdy jste si naposledy hrál se stavebnicí LEGO?
Před pár hodinami… Chci tím říct, že stavebnice LEGO je součástí mého života a domova už šedesát let. Narodil jsem se ve stejný měsíc — v listopadu 1955 —, kdy Godtfred Kirk Christiansen v Dánsku představil LEGO System in Play. O čtyři roky později se mým nejmilovanějším vánočním dárkem stalo LEGO Town Plan Cardboard, kam jsem si mohl stavět svoje malé LEGO domečky a svoji LEGO benzínku. Pořád ten starý plán města mám — teď už je to nedocenitelná památka na mé dětství v Kodani. Od té doby provázely LEGO kostky mé dětství, mládí i dospělost různými způsoby hry. V dospělosti jsem se nikdy nestal zarytým AFOL („Adult Fan Of LEGO“ — dospělým fanouškem značky LEGO), ale můj současný rodinný život, který je plný hraní — se třemi dětmi a dnes i se třemi vnoučaty ve věku ideálním pro DUPLO, FABULAND a LEGO Friends —, je vlastně neustále inspirovaný LEGO světem.
Když jsem byl malý, byly LEGO kostky mou oblíbenou hračkou, teď si s nimi hrají moje děti; vedle toho se však celá společnost proměnila. V čem našla firma LEGO ten správný recept?
Samotný koncept hry — známý už od starodávných časů a rozvíjený starými Řeky a Římany — ukazuje, jak důležité je hrát si, využívat naši představivost a zvědavost a rozvíjet stavební dovednosti. O tom to vlastně celé je — učit se hrou, nejen v dětství, ale i v dospělosti.
V Česku známe stavebnici LEGO jen třicet let, v Dánsku a ve světě je to značka známá skoro sto let. Jak se vyvíjel vztah k této hračce v Dánsku?
Až do roku 1955 nebyla firma LEGO v Dánsku nijak úspěšná. Rok 1955 se ale v historii společnosti stal klíčovým, protože se zahájil prodej kostiček pod značkou LEGO System in Play. Velmi rychle se ukázalo, že to znamená revoluci v hračkářském průmyslu nejen v Dánsku, ale také ve zbytku Evropy a v USA. Druhým nejdůležitějším rokem je rok 1978, kdy na svět přišly LEGO minifigurky (dnes jde o největší populaci na světě!) a kdy velmi mladý, ale odhodlaný Kjeld Kirk Kristiansen nahradil svého otce ve funkci výkonného ředitele firmy a přinesl zcela nový a osvěžující pohled na LEGO výrobky. Třetí nejdůležitější událost se stala roku 1998, kdy se společnost pomocí LEGO Mindstorms vydala do digitálního věku. Ve stejném roce uzavřela nesmírně důležitou licenční dohodu se společností Lucasfilm (tvůrcem filmů ze světa Star Wars). Jde o dohodu, která firmu LEGO v náročných letech 2000 — 2007 zachránila.
Můžeme se na to podívat i z druhé strany: jak se proměňoval vztah společnosti LEGO/KIRKBI k vlastnímu podnikání?
Troufám si tvrdit, že se v zásadě nezměnil. Firmu více než devadesát let vlastnila rodina a pořád je založená na starých lidských hodnotách a ctnostech, které kostkám LEGO umožní přetrvat ještě po mnoho dalších let. Pro společnost LEGO byly vždy klíčové tyto pojmy: neomezené možnosti hry, dokonalá kvalita provedení a důraz na značku.
Ocitla se někdy značka nebo firma v krizi?
Opravdovým annus horribilis byl rok 2004. Tehdy se projevila zásadní proměna způsobu, jakým si děti hrají, a současně vyplulo na povrch nedbalé finanční účetnictví firmy během náročných devadesátých let. V důsledku toho společnosti v letech 2004 – 2005 hrozilo pozastavení plateb a bankrot. V období 2006 — 2007 nastal velký obrat pod vedením mladého výkonného ředitele Jørgena Viga Knudstorpa, Kjeldova nástupce, který firmu zachránil. Obchodní filozofie, jež za tímto obratem stála, byla prostá: Zpátky ke kořenům! Ke starým dobrým kostičkám.
Vedle stavebnice je vaše kniha taky o rodině, která ji vymýšlí, vyrábí a prodává. Kjeld Kirk Kristiansen je v Dánsku všeobecně známá osobnost, mimo svou domovinu už méně. Co znamená pro dánskou společnost?
Kjeld Kirk Kristiansen je ve skutečnosti velmi skromný muž, jenom zřídka ho v Kodani najdete na červených kobercích, v médiích na něj prakticky nenarazíte. Rád zůstává u rodinných kořenů v Billundu, poblíž společnosti, zaměstnanců a LEGO výrobků. Od doby, kdy v padesátých letech v Billundu vyrůstal, postavil tisíce LEGO modelů a dodneška — i ve svých pětasedmdesáti letech — dostává každou novou LEGO sadu. Ne proto, aby zkontroloval, jestli nějaké kostičky nechybějí, ale aby „otestoval, jak dobře se s nimi hraje“, jak sám říká.
Příběh stavebnice LEGO se dá vyprávět spoustou způsobů. Proč jste zvolil skoro až rodinnou románovou ságu?
Protože to je rodinná sága, založená na důvěře a pospolitosti, nejenom v rodině, ale také mezi obyvateli Billundu, kde celý příběh v roce 1932 u Kjeldova dědečka Oleho Kirka Kristiansena začal. V Billundu, tehdy jenom malé vesničce, byl vůdčí osobností komunity. Fungování společnosti LEGO, jejíž název vychází ze dvou dánských slov: „LEG“ a „GODT“ (znamená to „hezky si hraj“), bylo postavené také na náboženské sounáležitosti. Ole Kirk patřil mezi silně věřící a stejně tak jeho syn Godtfred (Kjeldův otec). Od roku 1932 do roku 1962 byla většina zaměstnanců firmy LEGO členy křesťanského společenství Vnitřní misie, spolu s rodinou Kirk Kristiansenů. Dnes existují už jen nepatrné známky tohoto „náboženského řízení“, ale křesťanské hodnoty jsou stále součástí toho, jak společnost vidí samu sebe a jak se chová ke svým 25 tisícům zaměstnanců po celém světě.
Rozhovor z angličtiny do češtiny přeložila Michaela Teličková.