Klára Elšíková: Pacanka
Pacanka je rebelka bez příčiny v mezích zákona. Pacanka je žena, která se nenechá svazovat konvencemi. Snaží se vymanit z tradiční role ženy. I když její duševní pouť nevede do Santiaga, ale spíše od baru k baru, svůj způsob života nepřestává hledat. Co na tom, že občas šlápne trochu vedle a morální kocovina je horší než ta alkoholová. Zamilujete si ji i s jejími chybami. Ať už vyrazíte na dovolenou do Řecka, nebo do Horních Dubenek, vezměte ji s sebou. Nuda s ní nehrozí. Pacanka nebude sedět v koutě!
Doporučuje Simona Barešová, redaktorka české beletrie
Annette Bjergfeldtová: Kočovný biograf pana Saita
Knihy Annette Bjergfeldtové by měly mít na obálce doporučení: ŠETŘETE SI TOTO ČTENÍ NA DOVOLENOU ČI NA SVÁTKY. První autorčin román Kodaňská píseň písní mám spojený s Vánoci, druhý román, novinku Kočovný biograf pana Saita, zase s letním počasím. Oba romány jsou balzámem pro duši, ačkoli se nevyhýbají životním paradoxům ani temným stránkám života. Novinka nás čtenáře opět naladí optimisticky a dojetí se ani tentokrát nevyhneme. S hlavní hrdinkou Litou se podíváme do Argentiny nebo na maličký ostrov poblíž kanadského Newfoundlandu. Ať už plánujete dovolenou kdekoli, můžete se tam vydat s ní.
Doporučuje Nikola Kochová, vedoucí překladové redakce
Jiří Pasz: Páchat dobro
Léto, to je cestování, dobrodružství, poznávání… ale pro většinu z nás tak jaksi v mezích bezpečí a známého. Novinář a humanitární pracovník Jiří Pasz v knize Páchat dobro nabízí trochu jiný kalibr: napsal strhující reportáže ze svých cest po nefunkčních nebo rovnou kolabujících státech. Naštěstí však jde o příběhy s dobrým koncem — Jiřího zajímají a fascinují všechny podoby pomoci i rozličné formy odvahy: především odvaha otevřít se, naslouchat a hledat naději. A teď můžou na jeho cesty a hledání i čtenáři. Klidně ve svých mezích bezpečí a známého.
Doporučuje Zdeněk Staszek, redaktor non-fiction
Marie Domská: Nejasné hranice
Pokud ke čtení zvolíte Nejasné hranice, získáte náskok před fanoušky science fiction, kteří do téhle vesmírné lodi naskočí, až se o ní bude mluvit všude. V cyklu Kchrat se Marie Domská vydává zkoumat nejen hluboký vesmír, neznámé civilizace a jejich rozdílné kultury, ale stejně jako ti nejlepší autoři sci-fi nemilosrdně odhaluje podstatu lidství a ukazuje nejistoty, které člověka trápí při setkání s neznámem. Zároveň však jde i o dobrodružnou četbu se spoustou napětí a intrik v druhých a třetích plánech. Zkrátka nás čeká příběh, který sice začíná u mimozemského vojáka Ichkerata, ale ani zdaleka u něj nekončí. A další díl Skryté ultimátum vyjde už na podzim!
Doporučuje Jiří Štěpán, redaktor sci-fi a fantasy
Sofia Chanfreau: Žirafy mají velikánské srdce
Vím, prázdninové kufry, tašky a batohy mají své limity, ale jedna knížka se tam vejde vždycky. A když ne, strčte ji pod paži. Zachrání vás na mezinárodním letišti při čekání na přípoj, při výluce na venkovském nádraží i ve stanu na propršeném táboře. A tahle za ty gramy navíc obzvlášť stojí! Je v ní všechno: fantazie, dobrodružství, moře, ostrovy, cestování, limonáda, muffiny, dopisy, akrobati, kamarádi. Je tam taky dobrý konec a dobrý pocit, který ve vás po přečtení zůstane. A navíc se v ní dají lisovat kytky, napsat na ní pohled domů, založit do ní vstupenku či jízdenku. Vejde se do ní leccos, je totiž velikánská jako žirafí srdce.
Doporučuje Pavla Nejedlá, redaktorka literatury pro děti a mládež
Alex Ahndoril: Zavřu oči v modlitbě
Teploty stoupají nad třicet a vy máte oblíbené severské mordy spojené s depresivním podzimem a tuhou zimou? Na letní čtení proto fanouškům napětí doporučuju něco lehčího, při čem vám nebude tuhnout krev v žilách a nebudete chtít s odporem zahodit celou knihu, když autor popíše další nechutně detailní vraždu. Zavřu oči v modlitbě je whodunnit klasická detektivka s hádankou od Alexe Ahndorila. Na začátku se v ní dokonce neobjeví žádná vražda. Spolu s vyšetřovatelkou Julii Starkovou se ocitáme v divadle, kde hlavní hereckou hvězdu začne navštěvovat duch jejího zemřelého snoubence. Uprostřed noci stál v její ložnici a o několik dní dříve se jí údajně vloupal do divadelní šatny. Její snoubenec však tragicky zahynul před třemi lety, právě když zkoušela hlavní ženskou roli v tragédii Macbeth. Je to snad prokletí? Na to musíte přijít.
Doporučuje Kateřina Šardická, redaktorka krimi
Caroline Criado Perez: Neviditelné ženy
V jedné čtenářské recenzi na internetu o téhle knize čtenářka píše: „Nečtěte tuhle knihu, pokud jste na mateřské nebo máte PMS, jinak se budete zlobit na mužský svět.“ Kniha Neviditelné ženy totiž velmi trefně — na základě dat, statistik a výzkumů — shrnuje, jak svět často zapomíná na to, že v něm žijí i ženy, a automaticky považuje muže za normu a ženu za odchylku. Ale já si říkám, no a co, tak se zlobme a buďme naštvané a ozývejme se, třeba se něco změní. Takže čtěme a buďme naštvané a konejme! Přeji vám všem léto plné revolučních myšlenek.
Doporučuje Eva Kecková, redaktorka non-fiction
Yayo Kawamura: Myšáček Mo
Chystáte se k moři nebo na koupák s batolaty? Nezapomeňte s sebou kromě obvyklých nezbytností vzít i knížku! Ideálně takovou, co se hned tak nerozmočí a nadlouho zabaví. Přesně jako naše nejnovější hledací leporelo Myšáček Mo. Sympatický formát, zaoblené rohy, roztomilé ilustrace, zvířátka a hlavně — otevírací okénka. Knížka je určena dětem od dvou let, ale je ověřeno, že otevírání okének, hledání postaviček (kterých je tu víc než 40!) a vymýšlení jejich příběhů baví i starší sourozence. Upřímně, nejen je… Třeba mou oblíbenou postavičkou je babička Mo, která v noci sleduje dalekohledem hvězdy a ráno cvičí před domem jógu.
Doporučuje Eva Sedláčková, redaktorka literatury pro děti a mládež
Emily Lloyd-Jonesová: Utonulý kraj
Když se řekne léto, většině se vybaví čas strávený u vody nebo nějaká ta dovolená. Já mám proto tip naprosto univerzální, ať jste milovníci moře, nebo túry v horách. Utonulý kraj od Emily Lloyd-Jonesové v sobě kombinuje obojí. Znáte příběh o bájné Atlantidě? A víte, že ve Walesu koluje legenda o bájném království, které spolkla voda? Tohle je román o tom, proč Cantre’r Gwaelod navěky spí pod vodní hladinou. Spolu s vodomágyní Mer, princeznou zlodějského cechu, sirotkem s dotekem smrti, královským špehem a psem corgim (ne, nedělám si legraci) se vydáváte na nebezpečnou výpravu za pomstou. Utonulý kraj si zamilujete. Je tam napětí, je tam humor, je tam všeho tak akorát!
Doporučuje Kateřina Šardická, redaktorka young adult
Jiří Štěpán: Partitura a provedení
Jiřin z Frenu, tedy Jiří z Frenštátu pod Radhoštěm, je můj oblíbený kolega. Každý den před polednem obejde kanceláře a vyzve redaktorský národ k obědu. Jdeme jezt a vedem řeči. Cestou k pultové jídelně na Cejlu, zatím ještě hladoví, nejčastěji o básničkách. Po jídle diskutujeme taky o všem dalším, smutném i veselém. A když se pak vrátíme k počítačům, těším se, protože mi pokaždé v chatu přistane od Jirky nějaký inspirativní link na margo probíraných témat. Jídlo, poezie a poznání se mi tak slévají do krásného poledního rituálu. Gastro teď dáme stranou. Zbyde nám „poezie a poznání“. A klidně bez té spojky, tedy: „poezie poznání“. To je možná emblém i charakteristika Jiřího nové sbírky Partitura a provedení. Je to ona příslovečná umělecká „hra doopravdy“. Jiří chce básněmi něco podstatného ohledat, poznat a pochopit. Nemá zájem lyricky čvaňhat ani se jen „vypsat“ či „vychrlit“. Nejsou to útulné „krátké řádky pro každého“. Je to tvorba vážná, obřadná, je to cosi jako řeč před posledním soudem. Je v ní vyslovena tíha z lidského vědomí a lidského údělu, posčítaná za věky věků. A konečně je v té jeho sbírce přítomna naprosto vážně míněná láska k poezii, něco, po čem jsem sice hodně hladověl, ale nikdy se mi to nepodařilo saturovat. Tohle Jiřímu závidím, ale jen kamarádsky. K radosti nad novou knížkou samozřejmě přispívá i nová úprava naší edice z rukou našich kolegyň, interních grafiček Ivany Dudkové a Aleny Gratiasové.
Doporučuje Martin Stöhr, redaktor poezie