V kategorii Debut roku porota ocenila knihu Patrika Bangy Skutečná cesta ven. Autor je prvním romským spisovatelem, který kdy Magnesiu Literu získal. „Doufám, že za pár let tady bude stát další romský autor a už to nebude romský autor, ale jenom autor,“ reagoval při přebírání ceny na pódiu Banga na otázku, zda jsme se od devadesátých let, kdy se děj knihy odehrává, jako společnost posunuli.

V poezii získal Literu Petr Hruška díky své sbírce Spatřil jsem svou tvář. „Poezie žádnou cenu nemá, vlastně nikdo nevíme, k čemu tady na tom světě překáží. Ale v tom je možná její síla, že nám připomíná, že nevíme… Je to trochu paradox, že přebírám cenu za poezii a poezie přitom žádnou cenu nemá,“ řekl tajemně a zároveň úsměšně při přebírání ocenění básník.

Viktor Špaček si ze slavnostního večera odnesl Magnesii Literu za prózu, kterou získal díky knize Čistý, skromný život. „Všechny moje postavy jsem tak trochu já,“ přiznal v děkovné řeči.

V nakladatelství Host máme samozřejmě velkou radost. „Upřímně řečeno mě proměnění těch tří nominací nepřekvapilo. Petr Hruška, Viktor Špaček i Patrik Banga napsali skvělé knihy. A ty by byly skvělé, i kdyby žádnou cenu nedostaly. Ale na literaturu jsou vždycky dva — autor a čtenář. Takže je taky skvělé, že se líbily porotcům, a že se tím pádem dostanou k dalším čtenářům. Zkrátka mám z toho obrovskou radost. Gratuluju autorům a děkuju taky všem v redakci,“ říká šéfredaktor nakladatelství Miroslav Balaštík, tedy ten, kdo všechny knihy z Hosta (nejenom ty oceněné) čte jako vůbec první v nakladatelství ještě v podobě rukopisu.