Malé děti, knížka a nůžky, to pro většinu rodičů zavání katastrofou. Ale u Výkladového slovníku si můžete vyzkoušet, jak asi pracuje grafik, když navrhuje obálku. Hodí se medúza vedle kaštanu? Dáme slimáka k hrníčku, nebo spíš mezi borůvky? Jelikož hrát si baví nejen děti, rozstříhali jsme si přebal na prvním exempláři, který nám dorazil z tiskárny, a pustili se do jeho úpravy. Každý výtisk Výkladového slovníku teď může být jiný. Klopy přebalu navrhla grafička Alena Gratiasová tak, aby měly maximální možnou délku. Část z nich jde odstřihnout bez porušení funkce přebalu. To jen pro uklidnění těch, kdo nechtějí přijít o krásný artefakt. Odstřihněte klopy podle přerušované čáry a dětem dejte k řádění pouze přebytky.
Po sundání přebalu se ukážou desky knihy, které jsou předchystané k dotvoření. Do volných oválů pasují ovály z klop. Kdo si troufá, může vystříhat jednotlivé motivy a pustit se do detailnějšího zdobení. Komu připadá motivů málo, ten si může další stáhnout z webu nakladatelství Host, vytisknout a lepit dál.
Když jsme hledali výtvarný doprovod pro mimořádně minimalistický a krásný rukopis Olgy Stehlíkové, bylo nám od začátku jasné, že nemůže jít jen o prosté zrcadlení klíčových slov. Obraz a text musejí mít stejnou váhu. A v obou musí být prostor pro svobodu uvažování a moře asociací. Vždyť když se řekne sklep, léto, táta, plyšák… každému se vybaví něco jiného. A stejně tak jsme nechtěli nijak svazovat obrazotvornost vizuální umělkyně a kočovné zahradnice Michaely Caskové. Když Míša nevyrábí barvy z borůvek a mechu a nevede ve Finsku ekologicko-výtvarné workshopy pro děti, maluje akvarelem a ohání se nůžkami. Vystřihnout jeden stonek přesličky je precizní práce na několik hodin.
Když nás Míša pozvala do ateliéru a vysypala z krabic a obálek svoje poklady, vykulili jsme oči. Semínka, lístky, houby, jehličí, ale i bonbony, korálky a kuličky. To všechno na podkladech v zářivých anilinkových tónech. Zamilovali jsme se na první pohled.
Snad se nám kousek toho kouzla podařilo přenést i na papír.
Výkladový slovník je knížka, která vyžaduje od svých čtenářů aktivitu. Má ponoukat k otázkám a vyprávění. Čím méně doříkává, tím větší prostor nechává čtenáři. Olga Stehlíková popsala dětský svět pomocí čtyřiceti hesel. Jaká klíčová slova tvoří svět vašich dětí? Vymyslíte jiná? Co je důležité právě pro vaši rodinu? A jak by asi vypadala ilustrace? Je tolik možností, jak tuhle knihu „číst“. A Výkladový slovník je důkazem, že někdy je pár slov víc než celá kapitola.