Pet­ra Dvo­řá­ko­vá je spi­so­va­tel­ka a sce­nárist­ka. Napsa­la něko­lik knih pro dospě­lé i dět­ské čte­ná­ře (Julie mezi slo­vy, Flouk a Líla, Pro­mě­ně­né sny, Sítě), za kte­ré zís­ka­la růz­né lite­rár­ní ceny (Mag­ne­sia Lite­ra, Zla­tá stu­ha). Pro Čes­kou tele­vi­zi při­pra­vu­je scé­ná­ře k pořa­dům pro děti a mlá­dež, napří­klad k Pla­ne­tě Yó. Pro Čes­ký roz­hlas napsa­la roz­hla­so­vé cykly Haja­ja. Flor­bal milu­je, občas ho sama hra­je a ve vol­ném čase cho­dí fan­dit svým dvě­ma synům, kte­ří jsou regis­tro­va­ný­mi hráči.

Vyšlo Vám už pět knih pro děti i dospě­lé, psa­la jste o ledasčem, ale inspi­ra­ce flor­ba­lem je dost neče­ka­ná; jak se to přihodilo? 
Ač se to nezdá, tak flor­bal pat­ří k mému živo­tu už téměř šest let. Ten­krát ho zača­li hrát mí syno­vé, nejdřív ama­tér­sky, teď už za TJ Zno­jmo. Jako máma jsem jim občas cho­di­la fan­dit na zápa­sy a postup­ně mě tenhle sport úpl­ně pohl­til. To už se vám potom pří­běh v hla­vě naro­dí sám. 

Někte­ří nakla­da­te­lé na své kni­hy píšou „pro čte­ná­ře od sed­mi do sta let“. Komu je vlast­ně urče­no Vaše vyprávění? 
Já bych to nera­da nějak ohra­ni­čo­va­la. Hlav­ním hrdi­nům v mé kni­ze je pat­náct, šest­náct a prá­vě nastou­pi­li na střed­ní ško­lu. To může být vodít­kem, jaké věko­vé kate­go­rii je kni­ha urče­na. Mys­lím, že tako­vý pří­běh zvlád­ne pře­číst tře­ba i dva­nác­ti­le­té dítě, kte­ré díky tomu tak tro­chu nakouk­ne do svě­ta „těch star­ších“, ale čet­la jsem z ní i sedm­nác­ti­le­tým a osm­nác­ti­le­tým a i ty to pořád ješ­tě bavi­lo. Tak­že bych jed­no­du­še řek­la, že je to kníž­ka pro nác­ti­le­té hol­ky a kluky. 

Sport je pře­ce taky tro­chu dro­ga. A flor­bal obzvlášť!

Kdy­bys­te měla srov­nat flor­bal a jiné atrak­tiv­ní kolek­tiv­ní spor­ty, v čem je jeho jedinečnost? 
Urči­tě se mi líbí, že ho hra­jí hol­ky i klu­ci. Tře­ba dív­čích fot­ba­lo­vých klu­bů je straš­ně málo, ale flor­ba­list­ky máte sko­ro všu­de. Flor­bal tak vlast­ně vytvá­ří bez­va spoj­ku mezi dív­čím a klu­či­čím svě­tem. A taky se mi zdá, že flor­bal už není jen sport, ale v něčem se stá­vá i život­ním sty­lem. Moh­la bych říct ješ­tě spous­tu jiných věcí, v čem se mi líbí, ale stej­ně: nej­víc pocho­pí­te, když se půjde­te podí­vat na flor­ba­lo­vý zápas nebo si flor­bal rov­nou zahraj­te. Ručím vám za to, že se nudit nebudete.

A Vy sama jste si někdy flor­bal zahrála?
Jis­tě! Vznik­lo to tak, že syno­vé cho­di­li hrát kro­mě své­ho klu­bu ješ­tě o nedě­lích s kama­rá­dy. Jed­nu dobu jim chy­běl hráč, tak mě vza­li do par­ty. Sice to nebyl žád­ný med a moc mi to nešlo, ale o to víc jsme si já i klu­ci uži­li, když jsem dala prv­ní gól.

Zau­jal mě název kni­hy, je tro­chu pro­vo­ka­tiv­ní, že? 
On tu hláš­ku Kaž­dý má svou laj­nu pou­ží­vá můj mlad­ší syn, když se čas od času u nás doma sejdou klu­ci a deba­tu­jí o flor­ba­lu. Když pak došlo na to, jak se bude má kni­ha jme­no­vat, Vítek z legra­ce navr­hl, ať se jme­nu­je Kaž­dý má svou laj­nu. A nako­nec jsem si řek­la proč ne. Ve flor­ba­lu se sta­ví laj­ny, posí­lá­te míček po laj­ně a navíc — sport je pře­ce taky tro­chu dro­ga. A flor­bal obzvlášť!