Kouzla a magie
Ideální pro: ty, kteří se rádi nechají okouzlit magií a silnými hrdinkami

Tomi Adeyemiová se se svým debutem Děti krve a kostí drží na čele žebříčku The New York Times už téměř tři čtvrtě roku a od fanoušků i novinářů si vysloužila přirovnání k J. K. Rowlingové. K tomuto úspěchu určitě přispěla její touha vyprávět africký příběh a dát hlas utlačovaným — těm, kteří ho dosud neměli.

Zélie kvůli svým bílým vlasům a černé kůži nezažila nic než útisk, ale teď má díky posvátnému svitku možnost vrátit svému národu Orïšanů magii. Ve společnosti princezny Amari se proto vydává na cestu džunglí i vyprahlou pouští, aby zachránila dědictví svého lidu.

Postapokalyptická jízda
Ideální pro: milovníky thrillerů s přesahem

Postapokalyptická jízda, ve které ani zombie nejsou tím, čím se zdají být. Svět je po Kolapsu opravdu nehostinným místem k životu. M. R. Carey skrze postavy Melanie ze Všemi dary obdarované a Stephena z Chlapce na mostě vypráví příběh fantastický a brutální, ale v prvé řadě hluboce lidský a citlivý.

V tropických pralesech napadá houba Ophiocordyceps unilateralis mravence a nutí je k nepřirozeným činnostem. Teď však agresivní houba zachvátila lidskou populaci, ovládá obrovská území a z většiny lidí se stali nemyslící bytosti — hladovci. Ale malé skupinky stále bojují o přežití a naději pro lidstvo. Je však vůbec nějaká?

Páté roční období – nejoceňovanější fantasy současnosti
Ideální pro: ty, kteří umí ocenit propracované světy a hluboké myšlenky, jež zůstanou dlouho po přečtení

Žít v Tišině, kde jsou přírodní katastrofy pravidelnou součástí života, není jednoduché pro nikoho. Ale pro orogény, kteří dokážou síly přírody ovládat, je to ještě těžší, protože ostatním obyvatelům připadají nebezpeční, ale také velmi cenní. Proto jsou kontrolováni a pronásledováni.

Mezi orogény patří tři ženy, které prožívají své vlastní konce světa. Essun se vydává najít svou unesenou dceru a pomstít smrt malého syna. Damaja je odvlečena od své rodiny a přivedena do Opory, kde musí projít tradičním vzděláním orogénů. Syenit naopak Oporu opouští a v doprovodu mocného orogéna odchází splnit náročný úkol. Apokalypsa nevídaných rozměrů je však blízko. A skutečný konec světa s ní.

Hrdinská fantasy v podání Jana Hamouze
Ideální pro: ty, kteří milují hrdiny

V Polovičním králi, první knize ságy Ptačí srdce, rozehrává Jan Hamouz spletitý příběh z Erenézie, která se ocitá na počátku těžkého období. Poddaní krále Trat’Hyse se bouří a zároveň se u hranic země objevují vojska rohatých, jejichž síle se lidé nemohou rovnat. Ale zrada přichází od těch, od kterých by to král čekal nejméně. A celá země tak pocítí, že přicházejí nelehké časy. Pirát Garro na palubě své lodi i kovářova dcera Lheiwen v malé vesnici proto budou muset čelit svým vlastním konfliktům a osudům daleko dříve, než vůbec mohli čekat.

Čínské sci-fi, které uchvátilo celý svět
Ideální pro: každého, koho někdy napadlo, jestli jsme ve vesmíru sami

Trilogie Vzpomínka na Zemi, která nadchla čtenáře v téměř čtyřiceti zemích, je konečně kompletní. Právem přitahuje pozornost fanoušků sci-fi, ale i vědců a státníků, zkrátka všech, kteří se zamýšlejí nad tím, jaký by mohl být kontakt s mimozemskou civilizací.

V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané nechtějí zůstat pozadu za Sověty a Američany, a tak se pokoušejí navázat spojení s mimozemskými civilizacemi. O třicet let později však přichází hrozba, jejíž důsledky pro lidstvo sahají až do vzdálené budoucnosti.

Horor? Horor!
Ideální pro: všechny, kteří se rádi bojí

Na plavbě trajektem mezi Švédskem a Finskem se chtějí pasažéři hlavně bavit, ale když se ocitnou odříznuti od okolního světa a pronásledováni zlem, které se mezi nimi skrývá, nezbývá než bojovat o holý život.

Mats Strandberg v knize Trajekt spojuje prvky sociálního realismu s krvavou lázní a pořádnou dávkou nadpřirozena a nutí tak hrdiny zjišťovat, jakými jsou vlastně lidmi. A při čtení hororů se často ptáme na podobné otázky i my čtenáři. Máte odvahu nalézt odpovědi na palubě trajektu Baltic Charisma?

Sledujte náš Facebook, kde vás toho během tohoto fantastického týdne (3.9.—9. 12.) čeká ještě celá řada — kromě dalších tipů se můžete těšit i na soutěž nebo na zvýhodněný balíček dvou sci-fi románů. A za týden očekávejte další tipy, tentokrát na knihy pro zvídavé děti. Tipy pro milovníky krimi najdete tady.