Nová trilogie Anthonyho Ryana
Fantasy

Anthony Ryan zve své čtenáře do úplně jiného světa než ve Stínu krkavce. Do světa strojů poháněných dračí krví, námořních bitev a špionů, který je ovšem stejně dokonale vybudovaný a naprosto pohlcující, jak jsme si u Ryana zvykli. Příběh má zběsilé tempo a množství zvratů, které nedají čtenářům vydechnout a nepřestávají fascinovat až do poslední stránky.

Pro mě to je rozhodně čtenářský zážitek roku.

Pokud chcete uniknout realitě ještě dál než na pláž, s Ohněm probuzení se vám to určitě podaří…

Dobrý proti severáku
Beletrie nejen pro ženy
Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Emmi mu dál posílá e-maily, a proto ji Leo upozorní na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musejí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano?

Dobrý proti severáku je dobrý proti ospalé nudě. Tento milostný román v e-mailech perlí vtipem a je osvěžující jako Aperol Spritz v parném létě. Jakmile se do tohoto šťavnatého jablíčka zakousnete, nebudete moct přestat!

Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu
Space opera

Tahle kniha je taková moje srdcovka. Objevil jsem ji ještě předtím, než se stala hitem, a hned jsem si ji zamiloval. V době, kdy se všichni snaží o co nejtemnější atmosféru a téměř každý sci-fi román je postapokalyptický nebo alespoň dystopický, napsala Becky Chambersová pozitivní knihu.

Ale takovou, která není prvoplánová ani plytká, stále se tu řeší závažné otázky a problémy.

A ty postavy, alespoň jednu si oblíbí snad každý… já mám ale svým způsobem slabost pro všechny, protože i když nejsou všichni lidé, lidský a opravdový je každý z nich. Zkrátka si stojím za tím, co jsem o Dlouhé cestě na malou, rozzlobenou planetu řekl poprvé: je to hřejivá sci-fi z chladného vesmíru… a to prostě chcete číst!

Případy Rebecky Martinssonové
Krimi

I naše „paní na dětskou“ si sem tam odskočí k dobré detektivce. Trošku ji ale podezříváme, že to souvisí s tím, že autorka její oblíbené kriminální řady napsala i sérii pro malé čtenáře PAX.

Léto si neumím představit bez detektivky. Uvolněný prázdninový rytmus okolního světa mě ovlivňuje, ať už mám sama právě dovolenou, nebo ne. Tak trochu zlenivím a chci se jen nechat unášet napínavým příběhem. A mám ráda, když se můžu vracet do známého prostředí. Pro ty, kteří jsou naladěni stejně, doporučuju vynikající sérii švédské královny detektivek Åsy Larssonové s Rebeckou Martinssonovou v hlavní roli. Nečekejte akční thriller, ale výborně napsaný psychologický román s dokonale propracovanými postavami a věrohodnou detektivní zápletkou. Prostě klasika. Moje letní klasika.

Kepler62
Pro děti a mládež

Léto je pro mne symbolem zakonzervovaného dětství, člověk tak nejraději sáhne po něčem méně náročném, kde nikdo neumírá a můžeme předpokládat dobrý konec. Fakt, že Kepler62 je navíc z budoucnosti a je doplněn o peckovní ilustrace, mě jen utvrzuje v tom, že celé mé dětské já se může pod toto doporučení podepsat.

Pojď sem, ať ti můžu dát pusu
Překladová beletrie
Román o dětství, ale také o rodičovství. O zlomených lidech a o tom, jak neúmyslně ubližují ostatním. O tom, kde končí odpovědnost a začíná vina. O tajemstvích a samotě. O nemoci a mlčení. O tom, jak je nebezpečné být silný. O zapomínání a neschopnosti zapomenout. O odvaze zachránit sebe sama.

K ruce si vezměte i kapesník!

Láska, vztahy, rodina, práce. Pokud si chcete v létě přečíst, jak to mají jinde, sáhněte po knize Pojď sem, ať ti můžu dát pusu. Do postav se lehce vcítíte, a přesto vás jejich osudy ve své jedinečnosti překvapí a dostanou.

Případ Collini
Krimi

Hned na prvních stránkách jste svědky vraždy, znáte pachatele, k doplnění skládanky vám i mladému ambicióznímu advokátovi, který obhajuje sedmašedesátiletého pachatele, chybí motiv. K tomu přidejte spletité vztahy z minulosti, kapku mladické nerozvážnosti začínajícího advokáta, který se pustí do vysoké hry, střet zájmů a téma spravedlnosti i pomsty a máte zaručený recept na letní večer podle mých představ.

Feminismus je pro každého
Esej

Nigerijská spisovatelka Chimamanda Ngozi Adichieová s humorným nadhledem vyvrací všemožné předsudky vůči feministkám a srozumitelně popisuje nepříjemné situace, které denně prožívají miliony žen i mužů po celém světě kvůli dávno přežitým genderovým stereotypům.

Je až neuvěřitelné, kolik životní pravdy a smysluplné filozofie dokáže autorka vměstnat do malé útlé knížečky plné krásných ilustrací. Tohle by jednou měla být povinná četba!

Pálenka
Česká beletrie

Rumunsko. Banát. Odlehlé hory nad Dunajem. Vesničky, v nichž už téměř dvě století žijí čeští krajané. Svět, ve kterém se zastavil čas. Díky románu oceněnému Magnesií Literou za objev roku se do těchto vesnic vydáte společně s mladým učitelem z Moravy i bez cestování.

Každý má něco, s čím se potřebuje vyrovnat nebo to aspoň zpracovat. Zkuste to s Pálenkou.

Trilogie Božská města
Fantasy
První výlety do Tolkienovy Středozemě pro mě byly pubertálním únikem: fádnost gymnázia skončila ve stínu entů. S přibývajícím věkem ale začala i Roklinka zasmrádat tyfem zamořenými zákopy: do díla vklouzl dobový kontext jeho vzniku, jeho protiválečné poselství. Kromě povrchních znaků — čarodějek, dvěma až třemi tělesnými tekutinami zbrocených svalovců, mytologické a religiózní inspirace — tak v genetické výbavě moderní, ambiciózní fantastiky zůstal také instinkt a možná nutnost vztahovat se k zašmodrchané skutečnosti.

Nejlepším dokladem řečeného je trilogie Božská města od Roberta Jacksona Bennetta. Kdysi vykořisťovaná kolonie vyhnala z Kontinentu a jeho magických měst bohy. Z utlačovatelů se stali utlačovaní. Politika se odehrává v kouzelných ruinách a často se nedá než sáhnout po nějakém špinavějším triku. Není dobro a zlo, jen efektivní propaganda a pomalu korodující svědomí. Bennettovy knihy jsou jednoduše prvotřídní politická a špionážní fantasy rozehraná na postkoloniálním půdorysu, jednoznačná asi jako situace na Blízkém východě, fantasy, z níž by měl radost Frederick Forsyth i Edward Said.

Ale nebojte se semináře moderních dějin: nakonec dojde na spektakulární bitvy, špionážní akci, božskou zabijačku, nějaký ten sex a vlastně i toho šlemem pokrytého vikinga.

Podivuhodná encyklopedie zvířat
Pro děti a mládež, nejen pro děti a mládež

Nebudeme si na nic hrát. Člověk si nejlépe odpočne u knih, ve kterých nejsou skoro žádná písmenka. Podivuhodná encyklopedie zvířat vás pobaví svými neobvyklými zvířecími kategoriemi, a navíc vám vydrží na nejedno opalovací odpoledne, protože má neuvěřitelných dvě stě dvacet celobarevných stran.