Backmanův první román Muž jménem Ove se držel více než rok v žebříčku bestsellerů The New York Times a teď se tam po přestávce vrátil, ve Spojených státech se knihy o zahořklém vdovci, který se snaží odejít ze světa a přitom proti své vůli páchá dobré skutky, prodaly miliony výtisků. V hollywoodském remaku bude hrát Ova oscarový Tom Hanks.

To je výčet jen těch největších úspěchů. Amerika prostě Fredrika Backmana miluje.

Možná je to tím, že Backman pracuje se silnými, jasně formulovanými emocemi a nebojí se říkat velké pravdy o životě naplno a nahlas. Pro nás, cynické Čechy a trochu méně cynické Moravany, je to někdy možná příliš nahlas, ale Backmanovy postavy jsou tak dobře napsané, tak živé, že to unesou.

Je to prostě Backman ve své vrcholné formě...

Muž jménem Ove je opravdovým fenoménem, Backman tu objevil metodu, jak být naléhavý, ale neupadnout do utahaného melodramatu. V dalších knihách své poselství možná trochu zamlžil, v Medvědíně se však jeho nejsilnější stránky vracejí v krystalicky čisté podobě a s průrazností tvrdě vystřeleného puku.

Je to prostě Backman ve své vrcholné formě, vždy o několik tahů před vámi: řekli byste si, že příběh z maloměsta kdesi v lesích, které žije hokejem, nebude tak úplně pro vás, ale od první stránky vás pohltí. Řeknete si, že postavy jsou trochu šablonovité, ale když pak čelí svým osudovým volbám, ani nedýcháte. V polovině knihy si pomyslíte, no jo, už mu vidím do kuchyně, to se teda moc nevytáhl…, jenže najednou je všechno jinak, Backman vás dokonale převezl a vy jen zíráte, jak dokázal dát příběhu v několika větách úplně nový rozměr. A jedete dál. Nejste žádný zelenáč a jen tak něco vás nerozhází: říkáte si, tohle už je na hranici kýče…, ale nedokážete přestat a chvílemi u toho brečíte jak želva. Zkrátka Fredrik Backman ví přesně, co dělá, a má vás dokonale v hrsti — a vy se vůbec nezlobíte, vy to chcete!!!

Takže pozor, tahle kniha není o hokeji!

Tomáš Reichel