„Myslím si, že pro spousty lidí je fantastika oddychové čtivo, ale já to tak úplně nevnímám,“ říká Petra Slováková, autorka young adult trilogie zasazené do kulis temné Ostravy

Trilogie young adult románů Střípky času, Pán čarodějů a Vzpomínky na zítřek je u konce. Petra Slováková ji zasadila do kulis industriálních památek Ostravy. Jak se dívá na celou trilogii? Jak se vyhýbala klasickým žánrovým klišé? A co plánuje dál?

Na kafe s překladatelkou: Dagmar Heeg

Nad imaginárním šálkem kávy se tentokrát setkáváme s Dagmar Heeg, se kterou jsme spolupráci navázali teprve nedávno, ale o to větší radost z toho máme — Vraždi všímavě od Karstena Dusseho je v jejím překladu naprosto báječná jízda, na jejíž pokračování se můžete těšit už příští rok na jaře.

Vánoční tipy

Nejlepší dárek pod stromeček? Za nás rozhodně kniha. Ale kterou vybrat, když jich je v knihkupectvích tolik? Zeptali jsme se našich redaktorů na jejich žhavé tipy a věříme, že vám tím usnadníme rozhodování. Nezapomeňte, že na našem e-shopu můžete pořídit knížky s 15% slevou a do Vánoc vám je doručíme při objednávkách do 18. prosince 2022.

Host a jeho autoři na HumbookFestu 2022

V sobotu 26. listopadu 2022 se v Praze konal už sedmý ročník HumbookFestu — největšího literárního festivalu zaměřeného na čtenáře a fanoušky young adult — a Host u toho nesměl chybět! Jednou z hlavních hvězd festivalu byla Samantha Shannonová, kterou můžete znát jako autorku série Kostičas nebo fantasy Převorství u pomerančovníku.

Zprávy sobě…

S J. H. Krchovským nad jeho novou sbírkou Už zase vyšlo slunce.

„V rámci trochu staromilského říkankovitého úzu můžou být pro některé čtenáře provokativní,“ říká o svých básničkách pro děti Ondřej Hrabal

Mladý básník, mistr České republiky ve slam poetry a organizátor kulturních akcí Ondřej Hrabal napsal svou první knihu pro děti Tasemnice hledá byt. Různorodí živočichové žijící u nás jsou řazeni podle abecedy, ke každému písmenu jedno zvíře a jedna hravá básnička. „Bavilo mě experimentovat s formou, řekl bych, že tam je v rámci dětské poezie neobvyklá práce s rytmem. Navíc jsou to často dialogy, což dává prostor k zajímavému čtení,“ říká Ondřej Hrabal. Básně jsou doplněny zajímavostmi ze života vybraných živočichů, děti se tak nejen pobaví, ale i dozvědí něco zajímavého.

Listopadové tipy z redakce

Máme tady advent a s ním i předposlední knižní tipy tohoto roku. A najdete v nich neobvykle hned několik tipů z poezie. Kromě nových sbírek básnických es Jiřího Hájíčka a J. H. Krchovského totiž vyšla dětská kniha z pera mistra ČR ve slam poetry. A to je teprve jízda! Zkrátka naše listopadová produkce má opět co nabídnout.

Na kafe s překladatelkou: Lucie Bregantová

Překladatele Ledu i Olgy Tokarczukové, jimž byla posledně předána štafeta, už jsme na Kavárně vyzpovídali. Tentokrát jsem tedy zalovila v místních vodách a obrátila se na Lucku Bregantovou, naši redaktorku pro překladovou beletrii a krimi, která je zároveň i skvělou překladatelkou. V jejím překladu už jste si mohli přečíst knihy od Becky Chambersové, ale také Všemi dary obdarovanou, Májinu zahradu nebo Když panda tančí (na Pandu si můžete zajít v rámci Listování).

Brněnská Scala bude hostit první ročník literárního festivalu Masarykovy univerzity KNIHY V KINĚ

Druhého a třetího prosince si na film do Univerzitního kina Scala nezajdete. V těchto dnech totiž bude Scala patřit knihám, jejich autorům, nakladatelům, překladatelům a samozřejmě všem knihomolům! Scala bude hostit první ročník literárního festivalu Knihy v kině, na nějž jste srdečně zváni! My se na festival chystáme a bereme s sebou mnoho skvělých titulů, které u nás zakoupíte s vánoční 20% slevou. A v sobotu můžete potkat i některé z našich autorů…

Jak se překládá nobelistka?

Stejně jako pro mnoho dalších byl i pro Tomáše Havla, překladatele memoárů Annie Ernauxové, výběr poroty letošní Nobelovy ceny za literaturu překvapením. „[Ernauxová] má dost vyhraněné politické názory, dala by se označit za extrémně levicovou osobnost. To může vyvolávat kontroverze,“ vysvětluje. Jak se mu překládala kniha čerstvé nobelistky? To zjistíte v následujících odstavcích.

Annie Ernauxová: Literatura, která klade odpor

Elena Medelová, autorka knihy Zázraky, o Annie Ernauxové

Annie Ernauxová: laureátka Nobelovy ceny za literaturu za rok 2022

Před měsícem byla vyhlášena Nobelova cena za literaturu za rok 2022. Letošní laureátkou se stala Annie Ernauxová, jedna z nejvýznamnějších francouzských spisovatelek, jejíž knihy se ve Francii brzy zařadily mezi současnou klasiku. Proč jsme se rozhodli vydat v Česku ne příliš známou autorku? Jak se překládá nobelistka? A co si o její tvorbě myslí naše další autorka Elena Medelová?