Vítejte ve Spížce, malí čtenáři!

Myslíte si, že košík ovoce a zeleniny stojící na podlaze spíže nemůže odstartovat úžasný pohádkový příběh? Chyba lávky! V knize naší redakční kolegyně Kdo spí ve spíži se seznámíte s Brambůrkem, nedobrovolným hrdinou, který hledá svou rodinu a který nakonec musí zachránit víc než jen vlastní čumáček.

Na kafe s překladatelkou: Jana Lišková

Další překladatelkou, kterou vám představíme, je Jana Lišková. Díky ní už jste si v češtině mohli přečíst ztřeštěné příběhy o Agusovi a příšerkách, zapátrat s kouzelnou lupou v knížkách ze série Co se skrývá nebo se nechat dojmout knihami od Marcely Serranové.

Posílám ti velrybu, babi…

Hudebnice a výtvarnice Martina Trchová napsala knížku s názvem Babi. Napsala ovšem není úplně přesné: vznikl komiks beze slov, kterým autorka propojila svět své dvouleté dcery a její devadesátileté prababičky. Povídaly jsme si o knížce u Martiny doma nad kávou, kterou nám uvařila do hrnečku po babičce. Do hrnečku, který se nesmí rozbít, protože je památeční. Předměty, jimiž se Martina obklopuje, mají duši. A zrovna tenhle hrneček se dostal i do knížky.

REDAKCE POD POKLIČKOU: Dana Blatná

Zajímá vás, jak se knížka českého spisovatele dostane do rukou zahraničního nakladatele, ve kterých zemích je o naši literaturu největší zájem a kteří autoři z Hosta slaví v zahraničí úspěchy? Pak si přečtěte další vydání našeho seriálu, v němž vám představíme kolegyni Danu Blatnou, která má na starosti zahraniční práva na knihy většiny českých autorů nakladatelství Host.

Sabaa Tahirová v českém vydání je výzvou

Když Sabaa Tahirová oznámila vydání románu Všechen můj hněv (v originále All My Rage), měli jsme v redakci nesmírnou radost, jelikož její příběhy milujeme. Ležel před námi ale složitý úkol, jak knihu co nejlépe zpřístupnit českému čtenáři. Má totiž několik specifik, na která u běžného young adult románu nenarazíte.

Tři Magnesie Litery pro Hosta. Díky patří našim autorům i čtenářům.

Tři nominace, tři vítězství. Kdyby šlo o sport, řekli bychom, že jsme v nakladatelství Host proměnili všechny šance. Tedy — proměnili je naši autoři Petr Hruška, Patrik Banga a Viktor Špaček. Je nám ctí, že jsme mohli do světa vypravit jejich knihy, které ve svých kategoriích získaly prestižní ocenění Magnesia Litera 2023.

Očekávaný román Aleny Mornštajnové Les v domě je na světě

„Píšu o podobách zla, o těch zjevných i nenápadných,“ prozrazuje jedna z nejoblíbenějších českých autorek Alena Mornštajnová v rozhovoru, v němž jsme si povídaly o jejím zbrusu novém románu. Románu, který ocení jak fanoušci současné beletrie, tak milovníci dramat a napětí. Seznamte se s nejočekávanější novinkou letošního jara — s knihou Les v domě.

Nakladatelství Host se opět chystá na Svět knihy

Ve dnech 11.—14. května proběhne již 28. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. A tým z nakladatelství Host u toho nebude chybět! Najdete nás na stánku KB302, kde vám nabídneme skvělé tituly nejrůznějších žánrů s 20% slevou, a potkat nás můžete také na mnoha pořadech s našimi autory. Změna programu je vyhrazena, vždy aktuální přehled akcí najdete níže.

Jsou povídky stále v kurzu? Nová sbírka Stanislava Berana Schrödingerův hotel si pozornost jistě zaslouží.

Baví nás na cestách, krátí úmorné čekání v ordinaci u doktora nebo nám pomáhají na chvilku se zastavit a zamyslet. Povídky. Žánr, který se dnes i přes bohatou domácí tradici netěší takovému zájmu, jaký by zasluhoval. Žánr, který je často zastíněn mnohem komplexnějším románem. Ale taky žánr, který — když se ho zhostí nadaný literát — dokáže i na poměrně skromném prostoru nabídnout nosnou myšlenku, již čtenáři jen tak nevyženou z hlavy. Právě nová sbírka povídek Stanislava Berana Schrödingerův hotel je toho důkazem. Jak vznikala, kde autor čerpal inspiraci a čím je kniha specifická?

„Emily představuje v určitém ohledu verzi mě samé.“

Norská spisovatelka Maria Navarro Skarangerová je ve svých dvaceti osmi letech autorkou už tří knih. Všechny přitom vzbudily značnou pozornost a získaly řadu literárních cen. O jejím posledním románu Napořád Emily, kterým se poprvé představuje českým čtenářům, si s ní povídala překladatelka Jitka Jindřišková.

Jsem divnej? Úplně normálně.

Performer, fyzický básník, zpěvák a umělec, který inspiruje děti i dospělé. Brněnského autora Petra Vášu není třeba příliš představovat. Jako autor knihy pro děti ovšem debutuje. Napsal prázdninový příběh Rajčaťáci a Banáni, v němž mimo jiné odkazuje k Jaroslavu Foglarovi, stírá hranici mezi vysokým a nízkým uměním a ukazuje, že i ve městě si mohou ty tolik podceňované děti těsně před pubertou užít prázdniny a tvořit. Třeba divadlo.

Abychom pochopili minulost, musíme znát jména obětí, jejich příběhy a osudy

Už patnáct let společně píšou knihy, které připomínají zločiny komunistického režimu. Luďku Navarovi a Miroslavu Kasáčkovi teď vyšly Gottwaldovy oprátky, které popisují osudy deseti mužů vězněných a popravených v brněnské káznici na Cejlu.